Ak Parti Döneminde Türkiye'nin Kuzey Irak politikası: Gerginlikten uzlaşmaya
Turkey's Northern Iraq policy in the era of the Ak Party: From tension to compromise
  1. Tez No: 262115
  2. Yazar: ÖZLEM DORUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GENCER ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Bu çalışmanın amacı, Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) döneminde Türkiye'nin Kuzey Irak politikasında yaşanan değişimi analiz etmektir. Bu çerçevede AK Parti'nin Kuzey Irak politikasında etkili olduğu düşünülen, siyasi gelişmeler, bölgesel ve ulusal aktörler üzerinden süreçsel bir değerlendirme yapılmıştır. Türkiye'nin Kuzey Irak politikasında yaşanan değişim, 2003 yılında ABD'nin Irak'a müdahalesi ile oluşan bölgesel koşulların yanı sıra, AK Parti'nin dış politika vizyonu ve Türkiye'deki hâkim ulusal güvenlik anlayışı, Kürt sorunu gibi iç siyasi tartışmalarla da ilişkilendirilerek incelenmiştir.AK Parti'nin Kuzey Irak politikasında, psikolojik engeller ve kırmızı çizgiler yerine siyasi, kültürel ve ekonomik ilişkiler ile yaratılacak işbirliği alanları öne çıkarılmış, ordunun daha az etkili olacağı diplomatik bir zemin yaratılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze the process of change in Turkey?s Northern Iraq Policy in the era of the Justice and Development Party (AK Party). In this framework processual analysis was made over the political developments, regional and national actors that have been considered effective on AK Party?s Northern Iraq Policy. The process of change in Turkey?s Northern Iraq Policy is examined by relating with domestic political debates such as AK Party?s foreign policy vision, Turkey's national security concept and Kurdish problem, as well as the regional conditions occured with U.S.A Iraq intervention.In the AK Party's Northern Iraq policy cooperation areas are emphasized which will be created by diplomatic, cultural and economic relations, instead of psychological barriers and red lines, thus, diplomatic level in situation the military will have less effective have been tried to create.