Neoklasik realist teori bağlamında Türkiye'nin Kuzey Irak ve Kuzey Suriye politikası (2002-2015)
Turkey's Northern Iraq and Northern Syria policy in the context of neo-classical realism (2002-2015)
  1. Tez No: 524557
  2. Yazar: MEHMET AKAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT YEŞİLTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu tez, uluslararası ilişkiler teorilerinden olan neoklasik realizm bağlamında Türkiye'nin 2002-2015 arası dış politikasını inceleyerek, Türkiye'nin dış politika davranışını belirleyen faktörleri Kuzey Irak ve Kuzey Suriye politikaları örnekleri ile açıklamaktadır. Tezde, bu dönem aralığında bölgesel ve uluslararası sistemik çıktıların Türk dış politikasını belirleme etkisi ve bu çıktıların dış politika eylemine dönüşmesinde iç faktörlerin rolü ve birbirleri ile olan ilişkileri araştırılmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde neoklasik realist ve aynı köklerden geldiği klasik realist ve neorealist teoriler genel kapsamıyla ele alınmıştır. Özü itibari ile bir dış politika teorisi olan neoklasik realizmin dış politika yapımı aktörleri ve süreçlerine olan yaklaşımları incelenmiştir. Bu kapsamda ikinci bölümde 2002-2015 arasında Türk dış politikası genel bir şekilde analiz edilmiş ve dış politikada iç aktörlerin rolü araştırılmıştır. Bununla bağlantılı olarak tezin ikinci ve üçüncü bölümünde AK Parti döneminde Türkiye'nin Kuzey Irak ve Kuzey Suriye politikaları incelenmiştir. Türkiye'nin özellikle 2008'den sonra Kuzey Irak Kürt Bölgesel Yönetimi ile ilişkilerini güvenlik merkezli olmaktan çıkarıp müttefiklik derecesine getirmesinde ve Suriye iç savaşından sonra Kuzey Suriye'deki yapılanmayı tehdit olarak değerlendirmesini sağlayan faktörler karşılaştırmalı bir şekilde analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis seek Turkey's foreign policy between 2002-2015 in the context of neoclassical realism by examining, the factors that determine Turkey's foreign policy behavior has been studied with cases of Northern Iraq and Northern Syria policy. İt investigate effects of outputs of regional and international and domestic factors role on determining Turkish foreign policy behavior. In the first part of the study, neoclassical realist, classical realist and neorealist theories that from the same roots are covered in general. İn this study, Neo-classical realism's, which is a foreign policy theory, approaches to actors of foreign poicy making and its processes has been examined. İn this sense, Turkish foreign policy between 2002 and 2015 was analyzed in general and the role of internal actors in foreign policy was investigated in the second part. In the second and third part of the thesis during the AK Party of Turkey in Northern Iraq and Northern Syria policy has been examined. Turkey's relations with KRG which is turned into from security base policy to relation of alliance and the factors which make it a threat to the structure in North Syria after the Syrian civil war have been analyzed comparatively.