Kırgız Türklerinde kut inancı
The beliefs of Kyrgyz's in 'kut'
- Tez No: 262150
- Danışmanlar: PROF. DR. NERİN YAYIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 422
Özet
Türk kültüründe kut inancı dünden bugüne kültürün gelişme ve değişmesine bağlı olarak farklılıklar göstermiştir. Ağaç, hayvan, insan, gök, ışık, dağ, taş, su, demir, ateş gibi pek çok varlık ve nesneler olarak düşünülen kut, mekan bağlamında da önemli bir yer işgal etmektedir. Ergenekon'dan başlayarak en son başkentimiz olan Ankara'yı da içine alan bu kutlu mekanlar silsilesinde asıl düşünce Türklerin birliği ve dirliğidir. Bir başka ifade ile bu durum Türk destanlarında karşımıza çıkan üniversalizm ile paralel bir durum göstermektedir.Kut inancı, folklorun her sahasında olduğu gibi destanlara da yansımış epik gelenek kuralları ile bile örtüşmekte gecikmemiştir. Destan kahramanlarının doğumundan başlayarak bütün hayatını milletinin özgürlüğü için mücadele etmesi, hatta ölümü bile kut bağlamında değerlendirilmiştir.Türk Dünyası destanlarının önemli bir bölümünü oluşturan Kırgız destanlarında da kut inancı ile karşılaşıyoruz. Kırgız Türklerinin sosyal hayatlarında da görülen kut inancı onların destanlarına da aksetmiş bir yerde destanların ait olduğu toplumun sosyal aynası olduğunu da ortaya çıkarmıştır.Aynı soydan gelen Türkiye Türklerinde de kut inancının izlerini görmemek mümkün değildir. Aile, töre hukuku, eğitim, din başta olmak üzere pek çok kurumda karşılaştığımız kut inancı en çok geleneksel hayatımızda karşılaştığımız folklorumuzun renkli yönlerinden olarak bilinmelidir.
Özet (Çeviri)
Turkish cultural belief in the ?kut? development and change from yesterday to today, depending showed differences. Trees, animals, people, sky, light, mountain, Stone, water, iron, fire and as many objects are thought for ?kut? has an important place in the context of space occupied. Starting form Ergenekon to Ankara that is our last capital?s are holy places of the chain; the main greeting is the unity of Turks and strength. In other words, this case are in parallel Turkish epics and the situation which confronts us is universalizm.?Kut? beliefs, as in every field of folklore was also reflected in the epic saga of the delay in trading rules, not even overlap. Epic heroes, beginning with the birth of their whole life to fight fort he freedom of nations, even death is rated for ?kut? beliefs.We can come across with ?kut? beliefs in Kyrgyz?a epic?s that have an important place of Turkish wold?s epics. ?Kut? beliefs take place in Kyrgyz?s social lise, too; so that epic belongs in a place where the the community?s social mirror is revealed.Traces also in Turkey Turks cognate ?kut? belief is not impossible to see the scars. Family, law, education, religion in many institutions, especially compared to the traditional belief that we encounter in our lives that we should be known as the colorful aspects of our folklore.