John Locke'un felsefesinde birey-devlet ilişkisi
The relationship between individual and state in Locke's philosophy
- Tez No: 262151
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYDIN MÜFTÜOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Bölümü
- Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 213
Özet
Modern liberal demokrasi, günümüzdeki anlamına ulasana kadar bir çoksüreçten geçmistir. Bu demokrasi kavramının tarihsel olarak degisken bir yapıizledigini göstermektedir. lk olarak belli bir seçkin zümrenin etkisi altında gelisenAtina demokrasisi, Roma imparatorlugu içerisinde cumhuriyetin etkisinde ve dahasonra da Hıristiyan teolojisinin belirlenimi altında varlıgını devam ettirmistir. Tümbunlardan farklı olarak, moderm liberal demokrasi, bireyin devredilemez haklarındanhareket ederek toplumu tesis etmektedir.ste tam da bu nokta da bizi, Locke'un birey anlayısı ve bu bireyden hareketederek politik yapıyı olusturması, modern çogulcu demokrasi anlayısınaulastırmaktadır. Modern çogulcu demokrasinin felsefi temellerinin ortayakonmasında fevkalade önemli ve özel bir yere sahip olan Locke, geleneginbünyesinde yasanan demokrasi tartısmalarında sahip oldugu yer açısından son dereceönemli bir filozoftur. Zira dün oldugu gibi bugün de liberal demokrasiyle yönetilentoplumların temel sorunlarından biri birey ve devlet arasındaki iliskilerin nasıldüzenlenecegidir. Bu çalısmanın üzerine odaklandıgı Locke, ortaya koydugudemokrasi anlayısıyla bu güne kadar gelen yolu aydınlatan ve mevcut liberaldemokratik toplumların sorunlarını anlamada ve çözmede yararlanabilecegi sonderece önemli bir filozoftur.Bu çalısmanın amacı, Locke'un, devredilemez haklara sahip birey ve ortakakılsal-moral zeminde tesis ettigi çogulcu demokrasi anlayısını ortaya koyabilmektir.Bu durum, gelenekten tam bir kopus ve modern gelenegin ortaya çıkması anlamınagelmektedir. Böylece, modern liberal devlet anlayısının kendisi üzerinde yükseldigi,kavramsal zemin serimlenmis olmaktadır.Çalısmamızdan, liberal gelenek içerisindeLocke'un özgün yerinin anlasılması ve Türkiye'deki demokrasi tartısmalarına katkısaglaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Modern liberal democracy has a long history, it has its origins in ancientGreece.The term democracy first appeared in ancient Greek political andphilosophical thought,with the alternative systems of rule by a small elite class.Roman republic contributed significantly into certain aspects of democracy .itcan also be seen Christian theology.Different from those Locke?s considerableimportance in political thought is better known. Locke set forth the view that thestate exists to preserve the natural rights of it?s citicenzs.When goverments fail in that task, citizens have the right and sometimes dutyto withdraw their support.In other words, individulas through a social contractsurrendered.The aim of this study is to show how Locke?s liberalism may help thesolutions of present liberal socities.This situation means avoiding from convention and the appearence of amodern conventionWe hope Locke?s liberalism may help the democratic process in Turkey.