GSM hat hizmetlerinde satın alma sonrası davranışlar üzerine bir araştırma
An investigation on the reasons of after buying on GSM served
  1. Tez No: 262167
  2. Yazar: HAKAN İNANLI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEVTAP ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Tüketicilerin söz sahibi oldugu günümüz pazarlarında firmaların amacı, ihtiyaç veistekleri karsılayarak pazarda sürekliligi saglamaktır. Bu ise tüketicinin satın alma öncesi, anıve sonrası davranıslarını incelemek ve bu davranıslara göre stratejiler belirme zorunlulugunudogurmaktadır. Çünkü tüketicinin satın alma sonrası davranısı tatmin düzeylerinin temelgöstergelerinden birisidir. Tam anlamıyla tatmin olan tüketici ürünü sürekli olarakkullanmakta, az veya tatmin olmamıs tüketici ise geçici veya sürekli olarak elden çıkarmayaçalısmaktadır.Bu tez çalısmasının teorik bölümünde tüketici davranısı, satın alma karar süreci, satınalma sonrası ve ürünü elden çıkarma davranısı hakkında bilgilere yer verilmistir. Uygulamabölümünde ise Erzurum'da yasayan GSM operatörlerinden hizmet alan tüketicilerin satınalma sonrası davranısları belirlenmeye çalısılmıstır. Cevaplayıcıların GSM hatlarında ürünüelden çıkarma davranısları ile tatmin düzeyleri arasında iliski oldugu belirlenmistir.
Özet (Çeviri)
It is necessary to provide needs and demands of the firms in today?s markets while kingare the consumers. That is, before buying for consumer, to search the behaviours of themoment and then to occour the necessity of the strategy determination about these behaviours.Because after buying behaviour of the consumer is one the main reflects of his satisfactionlevel. The wholly satisfied consumer use the product continuosly, but less satisfied or nonsatisfiedconsumer dispose the product temporary or continuosly.This thesis study includes consumer behaviour, buying decision process, the knowledgeof product disposal and after buying behaviour in its teoric section. In practice section, it istried to be determined after buying behaviours of consumers who are served from GSMoperators in Erzurum. It is determined to have relation between satisfaction level and productdisposal of receivers in GSM lines.