Şemseddin Sâmî'nin Kâmûsu'l-A'lâm adlı eserinin V. ve VI. cildinde geçen Osmanlı şâirlerinin biyografileri
The biografies of Ottoman poets in the volume of V and VI in the work of Şemseddin Sami 'Kamusul-Alam
  1. Tez No: 262166
  2. Yazar: SITKI NAZİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NACİ OKÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyografi, Tarih, Türk Dili ve Edebiyatı, Biography, History, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
1850?1904 yılları arasında yasamıs olan Semseddîn Sâmî, elli dört yıllık gibikısa bir ömre birçok alanda ve çok sayıda eser sıgdırmıs velûd bir müelliftir. Romanlabaslayan yazarlık serüveni, tiyatro, gazete ve dergi, dilbilgisi, sözlük ve ansiklopedisâhasında devâm etmis ve birçok eser kaleme almıstır.Kâmûsu'l-A'lâm, Semseddîn Sâmî'nin 1888?1899 yılları arasında kaleme almısoldugu umûmî bir târîh, cografya ve meshûr adamlar ansıklopedisidir.Eser, islâm-Sarka âid birçok maddeyi ihtivâ etmesi bakımından bir slâmansiklopedisi hizmeti görmüstür denilebilir. Booillet'nin Dictionnaire Universeld'Histoire et de Geographie'si örnek alınrak yazılmıs olan bu eser, sark ve garba âid birhas isimler lügati oldugundan eserin içinde târîhî, dînî, ilmî terim ve deyimler yeralmamıstır.6 cilt ve 4830 sayfadan mütesekkil olan eser, cografya, târîh, edebiyât târîhi veedebiyât alanında çalısma yapacaklar için hâlâ faydalanılabilecek kaynaklardandır.Edebiyât târîhi alanında yapmıs oldugumuz bu çalısmadaki amaç eserin besincive altıncı cildinde geçen Osmanlı sairlerinin hayâtını, eserlerini ve edebî yönünügünümüz dünyasına sunmaktır.
Özet (Çeviri)
Semseddin Sami who lived between years of 1850-1904, is a well-known writerwho created many literary works in many areas in a start life just like fifty-four years.The adventure of writing starting with novel, continued in areas of theatre, newspaper,periodicals, grammar, dictionary and encyclopedia and wrote lots of literary works.Kamusu'l-A'lam, is an encyclopedia of general history, geography and famousmen that Semseddin Sami wrote between years of 1888-1899.It can be said that the works is an islamic encylopedia which includes manymatters belonging to islam-Sark. This work which was written by taking example ofBooillet's Dictionnaire Universel d'Histoire et de Geographie does not include historical,religious, scientific terms and phrases because of being proper name dictionary whichbelongs to the east and the west.The work which consist of 6 volumes and 4830 pages, is one of the sources forthe people who are going to work in areas of geography, history, history of literatureand literature.This aim in this work which was made in area of the history of literature is topresent today's world Ottoman poets' lives, works and their literary sides which takeplace in 5 and 6 volumes of the work.