1960 sonrası genişletilmiş heykel kavramı
The concept of expanded sculpture after 1960
- Tez No: 262189
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ŞEYMA ÜSTÜNER UZUNÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalı?mada, 1960 sonrası heykel kavramının geni?leme olanakları ara?tırılmı? ve heykeli tanımlamada ve uygulamada önemli bir tarihsel kopu?a, yapısal dönü?üme yol açan deği?im odakları saptanmaya çalı?ılmı?tır. Çalı?manın ilk bölümü Resim Heykel İlişkisine ayrılmı?, bu ili?kideki hiyerar?inin heykel lehine deği?im süreci ele alınmı?tır. ?kinci bölümde Heykel Kaide İlişkisi tartı?ılmı?; heykelin anıt mantığından uzakla?ması ve Modernist heykelin kaide ile bütünle?erek bağımsız bir yapı kazanması üzerinde durulmu?tur. Üçüncü bölümde Heykel Tarihinde Radikal Bir Değişim Olarak Minimalizm ba?lığı altında, mekan içindeki bo?luğun heykelin bir öğesi haline gelmesi ve izleyici-sanat eseri ili?kisinin deği?imi ele alınmı?tır. Dördüncü bölümde, Postminimalist Yaklaşımların Heykel Tanımı Üzerindeki Etkileri ara?tırılmı?tır. Bu dönemin sanatçıları; gelenekselden uzak, yeni malzeme ve yöntemlerle, özgür, deneye açık ve disiplinler arası bir yakla?ımla çalı?mı?lardır. Be?inci bölüm Joseph Beuys ve Genişletilmiş Heykel Kavramı' na ayrılmı?tır. Sanatçı tüm çalı?malarında kendini fiziksel olarak yapıtın içine dahil etmi?, geni?letilmi? sanat kavramının odak noktasına kendisini koymuştur.Altıncı bölümde, Rosalind Krauss'un Mekana Yayılan Heykel adlı makalesi üzerinde ayrıntılı olarak durulmu?, Minimalizm'in getirdiği açılımlar ve sonraki dönemin sanatsal pratikleri üzerindeki etkisi tartı?ılmı?tır. Son bölümde, 1960 sonrası disiplinler arası sanat ortamı, genişletilmiş heykel kavramı bağlamında, seçilmi? sanatçı çalı?maları üzerinden irdelenmi?tir.
Özet (Çeviri)
In this study, the possibilities are investigated to expand the concept of sculpture after 1960 and the alternation focus that lead to an important historical detachment and a structural transformation in identification and application of sculpture, are tried to be determined. The first part of the study is allocated to Painting-Sculpture Relationship, and the alteration process of the hierarchy within this relationship in favor of sculpture is considered. In the second part Sculpture-Plinth Relationship is discussed; the divergency of sculpture from monumental approach and Modernist sculpture gaining an independent structure by integrating with the plinth is discussed. In the third part, with the caption Minimalism As A Radical Change In The History Of Sculpture,? the space within place becoming an element of the sculpture and the alteration of the viewer- art work relationship is considered. In the fourth part, The Effects Of Postminimalist Approaches On The Definition Of Sculpture is investigated. The artists of this period had worked with new materials and methods far from the traditional ones and they adopted a free, interdisciplinary approach, open to experimentation.The fifth part is allocated to Joseph Beuys And The Expanded Sculpture Concept. The artist had included himself physically in all of his works and he put himself in the focal point of the expanded art concept. In the sixth part, the article ?Sculpture in the Expanded Field? by Rosalind Krauss is circumstantiated; and the expansions brought by minimalism and its effects on the artistic practices of the following period are discussed. In the concluding part, the interdisciplinary art atmosphere after 1960 is investigated within the context of the expanded sculpture concept through the sellected works of the artists.