Ege mitolojisinin 20. yüzyıl heykel sanatına etkisi
The effect of Aegean mythoogy to 20. century sculpture art
- Tez No: 262190
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞEYMA ÜSTÜNER UZUNÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Uygarlıklar olustukları dönemlerin özelliklerine göre biçimlenirler. Degisik uygarlıklardaki mitolojilerin ortaya çıkmasında çok çesitli faktörler söz konusu oldugu gibi, bu faktörler arasında jeo-politik ve sosyopolitik etkilerin de önemi büyüktür. Mitoloji kavramının dogusunda, Ege kültürleri içerisindeki Anadolu, Girit, Arkaik ve Antik Yunan uygarlıklarına ait mitolojiler öncelikli olarak yer alır. Bu çalısmada söz konusu edilen mitoloji kavramı , Antik Yunan ve sonrasındaki inanç ve düsünce sistemlerinde öne sürüldügü gibi, yalan, masal ya da kurmaca olarak degil, Ege Uygarlıklarında ilk olustukları biçimleri ile sürekli yenilenerek dönüsen bir yasam, evren, insan gerçekliginin sanata yansıması seklinde ele alınmıstır. Geçmis dönemlere ait mitolojilerin etkileri, kültür ve sanat tarihinin çesitli evrelerini oldugu gibi günümüz sanatını da etkilemistir. Bu bakıs açısı ile inceledigimiz çalısmamızda Ege Mitolojisinin etkilerinin 20.yy Heykel Sanatına yansımalarını asagıdaki bölüm baslıkları altında sırası ile inceledik.
Özet (Çeviri)
The civilization are formed by the aspects of the period they take part in.In addition to the various factors arising the different civilizations in mythology, the aspects of the geopolitical and sociopolitical ones are undeniable. The mythologies of Anatolian,Cretan,Arkaic and Ancient Grecian civilizations within the Aegen culture are the predecessors in the birth of mythology concept. In this thesis the mythology concept is not dealt with like a lie, tale or fiction as in the Ancient Greek and post Ancient Greek beliefs; on the contrary it is dealt with as continiously renewing life , cosmos and the reflection of humankind reality to the art. The ancient mythologies not only affect the different stages of culture and art history in the past but also today's art. That is why in this thesis, the effects of Aegean mythology to 20th century art of sculpture is discussed under the titles below. 1. The Geopolitical and Sociopolitical State of the Ancient Aegean and Greek Civilizations