Türkiye'deki uygulamalı heykel sempozyumları ve açık alan heykeline etkileri
Sculpture symposium in Turkey and sculpture symposiums effectts of open air sculpture
- Tez No: 262191
- Danışmanlar: DOÇ. NİLÜFER ERGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 230
Özet
II. Dünya savaşı sonrası Avrupa ülkelerinde yaygın olarak uygulanmaya başlanan uygulamalı heykel sempozyumları, ülkemizde 1970'lerde başlar. Türkiye'de gittikçe yaygınlaşan uygulamalı heykel sempozyumlarının başlangıcından günümüze vardığı noktalar ve dünyadaki örnekleri ile karşılaştırılması bu tezin konusudur. Dünyadaki örneklere bakıldığında heykel sempozyumlarının başlamasına neden olan önemli etmenlerden birinin heykeli yaşamla buluşturmak olduğunu görürüz. Heykel sempozyumlarını, toplumsal sorumluluk ile sanatçılar başlatmış ve böylece kamusal alanda sanatçıların, üniversitelerin ve halkın katıldığı bir etkinlik söz konusu olmuştur. Türkiye'de heykeltraşlara, kent mekanında anıtsal heykeller dışında, kamusal alanda varolma olanağı tanıyan en önemli etkinliklerden biri Uygulamalı Heykel Sempozyumları olmuştur. Ülkemizin bir çok bölgesinde kent mekanlarında gördüğümüz heykellerin önemli bir kısmı uygulamalı heykel sempozyumları sonucunda üretilen heykellerdir. Bu nedenle Türkiye'de açık alan heykeli üzerine bir tartışma zemini oluşturmak uygulamalı heykel sempozyumlarının başlangıcı, uygulanış biçimi ve sonuçta üretilen heykeller ve mekanları üzerine daha fazla tartışma alanı ve yazılı kaynağı gerektirmektedir. Heykeli toplumla ve yaşamla buluşturma dışında bugün heykel sempozyumları daha farklı ilişkiler ve anlamlar üzerinde tartışmalar açarak seçtiği mekan ile farklı ilişkiler kurmaya çalışmaktadır.Dünyadaki örneklere baktığımızda geniş bir katılımla gerçekleştirilen uygulamalı heykel sempozyumları kent mekanında heykeli tartışmış ve bu problemler üzerinden yeni iletişim alanları ve uygulama biçimleri oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
The applied sculpture symposiums, which started to be applied extensively in the European countries following the Second World War, start in our country in the 1970?s. The points reached by the applied sculpture symposiums which have became gradually widespread in Turkey from the starting point up to today and its comparison with the examples all over the world constitute the subject of this thesis. When we look at the examples in the world, we see that one of the most important factors for starting the sculpture symposiums is getting together the sculpture with the life. The sculpture symposiums were started by the artists with the social responsibility and thus an activity in which the artists, universities and public participated became in question in the public domain. The applied sculpture symposiums became one of the crucial activities which recognize the right of presence in the public domain, out of the monumental sculptures in the urban areas, for the sculptors in Turkey. An important part of the sculptures which we see in the urban places in a lot of regions of our country are the sculptures which are produced as a result of the applied sculpture symposiums. Because of this reason, the formation of a discussion ground on the open area sculpture in Turkey requires more discussion areas and also written sources on starting the applied sculpture symposiums, method of application and the sculptures finally produced and their places. In addition to getting together the sculpture with the society and life, today the sculpture symposiums open discussions on more different relationships and meanings and then try to establish different relationships with the places selected. When we look at examples in the world, the applied sculpture symposiums which are realized with a wide participation introduced the sculpture in the urban place and formed new communication areas and the application forms on these problems