Yeni ekonomide inovasyon ve sürdürülebilir rekabetin yarattığı katma değerin bilgi toplumunda etkisi
The effect of addef value that is created by sustainable competition and innovation of new economy on information society
- Tez No: 262192
- Danışmanlar: PROF. DR. TARGAN ÜNAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 418
Özet
Ekonomik sistemin değişim ve dönüşüm içinde olduğu bilgi toplumunda,güç fiziksel değil, beyinsel faaliyetlerin bir sonucu olarak değerlendirilmektedir. Entelektüel sermaye fiziki varlıklardan daha öncelikli bir konuma gelmiştirYeni ekonomide fark yaratmanın, internetin, ileri düzeyde bigi ve iletişim teknolojilerinin yarattığı katma değer büyümeyi sağlayan temel belirleyiciler olmuştur.Günümüz ekonomisinde inovasyon yolu ile değer yaratmak büyümenin en önemli motoru olmuştur. İnovasyon ise yaratıcılığın bir fonksiyonu olarak gücünü yaratıcı problem çözme tekniklerinden almaktadır.Büyüme hedefli bir toplumda yaratıcı çalışmalar desteklenmeli, eğitim sistemi ezber yönlü değil yaratıcı yönlü olmalıdırInovasyon politikaları, özel ve kamu kurumları tarafından ülke gerçekleri doğrultusunda oluşturulmalı ve yaratıcılık atmosferinin hakim olduğu inovasyon uygulamalarında tamamlayıcı ve destekleyici bir unsur olarak sürdürülebilir büyümenin oluşmasında katkı sağlamalıdır.Çalışmamız bu doğrultuda temel olarak bilgi toplumunda sürdürülebilir rekabetin anahtarı olan inovasyon yolu ile katma değer yaratmanın önemini ve inovasyon göstergeleri doğrultusunda Dünya ve Türkiye örneklerini içermektedir.
Özet (Çeviri)
The information society in the changing and recycling economic regulation, power is thought of not physical, however it is form an estimate of the consequences of cerebral working order. Intellectual capital became more significant than physical circumstances.Creation of added value of appearing new economy, internet and advance level information and communication became fundemental asset of development.In today's economy, creation of value with the way of innovation is more important step of development. On the other hand, innovation, as an important function of creation, takes its power from the creation in techniques of problem solving. A society which aims to improve and development, researches should be supported, education system should not be in the way of lesson to be memorized but in the way of constructive.Political policies of innovation should be made by public offices and private offices in order to realism of country; and as a surrounded by imaginative athmosphere should be supportative and supplementary element.In the way of our researches and workings as a fundemental component in the information society sustainability of competition's key which is made with innovation way of creating added value importance and direction; also that indicator includes the instances from World and Turkey.