İtalyan sinemasının tarihe bakışı
A glance into the History in Italian cinema
  1. Tez No: 262204
  2. Yazar: ONUR ÇOBAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BATTAL ODABAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
?İtalyan Sinemasının Tarihe Bakışı? isimli bu tez, sinema ve tarih ilişkisi üzerine şekillenmektedir. Sosyal Bilimlerin önemli alanlarından biri olan, tarih konusunun gösterilmesi, tüm sanat dallarında olduğu kadar sinema sanatında da, dikkatlice ele alınan bir konudur. Bu açıdan bakıldığında, sinemanın tarihe olan bakışı; dini, siyasi veya ticari olarak şekillenebilir. Politik kavramlar açısından oldukça baskın olan İtalyan sineması, tarihin ortaya konmasına özel bir önem vermiştir. İtalyan Tarihsel Filmlerinin, geçmişteki kötü olayları eleştirmek, mevcut politik yapıyı vurgulamak veya tamamen siyasi propaganda amaçlı olarak hazırlandığı varsayımı, bu tezde ayrıntılı olarak incelenmiştir. Tezde ilk olarak, tarih ve sinema kavramları üzerinde durulmuş, ardından da İtalyan sinemasının gelişimi anlatılmıştır. Son olarak da İtalyan sinemasının tarihe olan bakışı incelenmiştir. Bu aşamada, genel bir sonuç ortaya konduktan sonra konuyla ilgili film örnekleri, ayrıntılı olarak incelenmiş ve tarihe olan bakışları belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis, named as ?A glance into the History in Italian Cinema?, takes on a shape with Cinema and History?s relationship. History?s description, which is an important area of Social Science, is examined by cinema like all of art. In this context a glance into the history in cinema can have religious, political and commercial things. A description of history is important for Italian Cinema which is very political. The Hypothesis, that is Italian Movies is prepared for criticizing to history, exposing to political system and propagandizing, has explained in this thesis. This thesis includes the analysis of history and cinema with History of Italian Cinema. In the last part, there are a glance into the History in Italian Cinema and the analysis of historical movies.