1911-1912 Trablusgarb Savaşı ve Osmanlı kamuoyu
The 1911-1912 Italo-Turkish war and Ottoman public opinion
  1. Tez No: 262205
  2. Yazar: DEMET İLKBAHAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET Ö. ALKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu çalışmada Trablusgarb Savaşı sırasında Osmanlı kamuoyu incelenmektedir. Bu çerçevede, Türk milliyetçiliğinin İtalya'ya karşı gösterilen tepkiler üzerindeki etkisi incelenmiştir. İtalyan yayılmacılığının gerekçesi olan medeniyet misyonu ve onun Osmanlı toplumunda yarattığı tepki de incelenmiştir. Kamuoyunun unsuru olarak yazılı basın ele alınmıştır. Kullanılan başlıca kaynaklar dönemin gazeteleri, dergileri ve dönem üzerine yazılmış ikincil kaynaklardır.
Özet (Çeviri)
This study scrutinizes the Ottoman public opinion during the Italo-Turkish War. In this framework, the effects of Turkish nationalism on the reactions against Italia are analysed. In addition, civilizing mission as the reason of the Italian expansionism and its reactions in the Ottoman society are also analysed. The print media is the subject of the analyse as the element of the Ottoman public opinion. The main sources are the journals, periodicals and the secondary sources on the period.