XIX. yüzyılda Osmanlı Devleti'nin bir nahiyesi olan İnönü'nün sosyo-ekonomik durumu
The socio-economic situation of İnönü town in XIX. century
- Tez No: 262234
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN KÖKSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
- Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 211
Özet
Bu çalışmanın amacı; temettuat defterlerine ve salnamelere göre, XIX. yüzyılda Osmanlı Devleti'nin Hüdavendigar eyaleti nahiyelerinden olan İnönü'nün sosyo-ekonomik durumunu ortaya koymaktır.Şehirlerin sosyal tarihi, ülke ve devletlerin sosyal gelişimini, gelir durumunu, demografik yapısını ortaya koyan önemli bir göstergedir. Şehir araştırmacılarının en önemli kaynakları ise araştırma yapılan döneme ait kronikler ile resmi ve özel kaynaklardır.Bu çalışmanın verileri, Başbakanlık Osmanlı Arşivi'ndeki orijinal kaynaklar kullanılarak elde edilmiştir. Bu kaynaklar, önce transkribe edilmiş, sonra da değerlendirilip diğer kaynaklarla desteklenerek bu çalışma hazırlanmıştır.Araştırma sonucunda, Osmanlı Devleti'nin, Orta Anadolu'da bir nahiyesi olan İnönü'nün, sosyo-ekonomik ve demografik durumu ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is t oto discover the socio-economic situation of İnönü town belonging to Ottoman Empire of Hüdavendigar province according to income registration and the records of the annuals.This study is an important knowledge that shows the social-history,social development and demographic situation, of the cities and states. The most important sources of citi researchers are the chronics belonging to the researching period and the private ones.The data of this study have been obbtainet by using the original sources in Otoman Archives. They have been translated and eveluated by the other sources.The socıo economic and demographic situation of İnönü town has been analyzed at the end of this study.