Nedim Uçar'ın yayımlanmış şiir kitaplarının tematik olarak incelenmesi
Thematic analysis of. Nedim Uçar?s published poem books
- Tez No: 262233
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜZEYYEN BUTTANRI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
Çalışmamız ?Nedim Uçar'ın Yayımlanmış Şiir Kitaplarının Tematik Olarak İncelenmesi?dir. İki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Nedim Uçar'ın hayatı ve edebi kişiliği, Nedim Uçar'ın şairliği ve eserleri, ikinci bölümde ise Uçar'ın şiirleri tematik olarak incelenmiştir. Birinci bölümün amacı şairin hayatı ve edebi kişiliği şairliği ve eserleri hakkında aydınlatıcı bilgi vermektir. İkinci bölümün amacı ise Uçar'ın şiirlerini tematik olarak inceleyerek şairin edebiyatımızdaki yerini tespit etmektir. Çalışmamızın sonunda Nedim Uçar'ın, duygularını çok sade ve samimi bir dille kaleme alan, doğa unsurlarını şiirinde başarıyla kullanan, doğa ve insan sevgisiyle dolu, Türk Edebiyatı'nın ozan geleneğini, günümüzde de temsil eden şairlerden biri olduğu sonucuna ulaştık.
Özet (Çeviri)
This work is mainly an analysis of Nedim Uçar?s published poem books thematically. It consists of two chapters. In the first one, life and literary personality of the poet and his poetry are analyzed while the second one brings a thematic approach to the analysis of his poems. The aim of the first chapter is to inform about the life and literary personality and works of the poet. The second chapter aims to find out the position of Uçar in our literature by analyzing his poetry thematically. The work concludes that Uçar is a poet who reflects his emotions with a plain and warm language and uses elements of nature in his poems successfully besides being a lover of nature and humanity and the he is one of the poets who still represent the minstrel (ozan,bard) tradition of Turkish Literature today.