Hermann Hesse'nin 'Bozkırkurdu' Romanı ve Oğuz Atay'ın 'Tutunamayanlar' romanında kimlik sorunu
Identity problem in ?Steppenwolf? by Hermann Hesse and ?Tutunamayanlar? by Oğuz Atay
- Tez No: 262236
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET SEMERCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, Karşılaştırmalı Edebiyat, Türk Dili ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature, Comparative Literature, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Edebiyat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada amaç, Hermann Hesse'nin ?Bozkırkurdu? ve Oğuz Atay'ın ?Tutunamayanlar? romanlarında kimlik sorunu olgusunu karşılaştırmalı edebiyat bilimi verileri kullanarak, analitik yöntemle karşılaştırmaktır. Yazarların söz konusu eserlerde kimlik sorununu ele alışları arasındaki ortak, benzer ve farklı yanların belirlenmesi hedeflenmektedir.Bu çalışmada öncelikle karşılaştırmalı edebiyat bilimi inceleme yaklaşımlarından metne dayalı inceleme yönteminden yararlanılmıştır. Karşılaştırmalı edebiyat biliminin farklı disiplinlerle çok yakın ilişkisi olmasının yanı sıra, karşılaştırmada temel alınan kimlik sorunu kavramının çok boyutlu olması, incelenen eserlerin psikoloji ve sosyoloji gibi ikincil kaynakların verilerinden de faydalanarak karşılaştırılmasını zorunlu kılmıştır.Bu çalışmanın sonucunda, kimlik sorunu olgusunun her iki eserde de ağırlıklı olarak ele alınmış olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca aralarındaki zaman ve coğrafya farkına rağmen, her iki eserde de kimlik sorunu yaşayan bireylerin oldukça benzer süreçlerden geçtikleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze the concept of identity problem in Hermann Hesse?s ?Steppenwolf? and Oğuz Atay?s ?Tutunamayanlar? in the respects of comparative approach and analytical method. The study also aims to determine the common, similar and different characteristics in the novels examined in terms of the way they deal with identity problem.This study mainly employed text analysis method among comparative literature approaches. Since comparative literature is a field closely related to various disciplines and identity problem is a multi-dimensional concept, the comparative study of the two novels required the use of secondary sources such as psychology and sociology.The findings of this research revealed that the concept of identity problem is a core issue in the two novels examined. It was also determined that the individuals experiencing identity problem in the two novels go through quite similar a process although they were produced in different eras and countries.