Modern çağın hastalığı yabancılaşma: Hermann Hesse'nin Bozkırkurdu ve Yusuf Atılgan'ın Aylak Adam romanlarının karşılaştırılması
Alienation as the modern era illness: Comparison of Hermann Hesse's Steppenwolf and Yusuf Atılgan's Aylak Adam novels
  1. Tez No: 738663
  2. Yazar: SAFA ENİS SAĞLIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENGİN BÖLÜKMEŞE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, Karşılaştırmalı Edebiyat, Türk Dili ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature, Comparative Literature, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Edebiyat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Edebiyat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmada, Alman edebiyatının önemli temsilcilerinden Hermann Hesse'nin Bozkırkurdu romanı ile modern Türk edebiyatının öncü isimlerinden Yusuf Atılgan'ın Aylak Adam romanı yabancılaşma bağlamında karşılaştırmalı olarak incelenecektir. Modern bireyin ve toplumların en önemli sorunlarından biri olan ve birçok disiplince çeşitli açılardan araştırma konusu yapılan yabancılaşma, çoğulcu bir yöntemle, felsefi, sosyolojik ve psikolojik açılardan ele alınacak ve adı geçen romanların ana karakterleri Harry Haller ve C. üzerinden irdelenecektir. Çalışmanın amacı, evrensel bir niteliğe sahip olan yabancılaşma sorununun farklı kültürlere ait iki edebî eserde nasıl yansıtıldığını, bunlar arasında ne tür benzerlikler ve farklılıklar bulunduğunu ortaya koymak ve böylece hem edebî hem de kültürel bir karşılaştırma yaparak literatüre katkı sağlamaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, the novel Steppenwolf written by Hermann Hesse who is one of the most important representatives of German literature, and the novel Aylak Adam written by Yusuf Atılgan who is one of the pioneers of the modern Turkish literature, will be examined comparatively in the context of alienation. Alienation, which is one of the most significant problems of the modern individuals and societies, and which has been researched from various perspectives by many disciplines, will be discussed from philosophical, sociological and psychological aspects by using pluralistic method. And the phenomenon will be studied through the novels' main characters Harry Haller and C. The aim of this study is to reveal how the alienation as an universal problem is reflected in two literary works from different cultures, to show the similarities and differences between them, and thus, to contribute to the literature by making both literary and cultural comparisons.