Karapara aklamayla mücadelede karşılaştırmalı analiz: Mali İstihbarat Birimlerinin (MİB) idari, polisiye veya multidisipliner olmasının mücadeleye etkileri
What is the affect of FİU?s from administrative, law enforcement and multidiscipliner perspectives on combatting money laundering?
- Tez No: 262246
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SÜLEYMAN AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Hukuk, Economics, Law
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Polis Akademisi
- Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Polislik Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Karapara Aklama ilk başta uyuşturucudan elde gelirlerin aklanması ile sınırlı iken günümüzde Terör örgütlerinden organize suç örgütlerine kadar geniş bir yelpazeye yayılarak ülkelerin kendi iç sorunları olmaktan çıkarak sınıraşan bir özelliğe kavuşmuş, uluslararası bir boyut kazanmıştır. Başta ülkelerin ekonomi alanında olmak üzere toplumları ve devletleri her alanda olumsuz olarak etkileyen karapara aklama faaliyetleri çok büyük boyutlara ulaşmış ve bu nedenle de mücadelesi ayrı bir uzmanlığı gerektiren bir hal almıştır. Bundan dolayı ülkeler bu suç ile mücadele etmek üzere farklı yapılarda Mali istihbarat birimleri oluşturmaya başlamışlardır.Bu çalışmamızda öncelikle karapara, karapara aklama ve Hukuki alanda yapılan düzenlemelerin tarihi ile ilgili kısa bilgiler verilecek, aklamanın aşamalarına ve yöntemlerine değinilecektir.İkinci bölümde mali istihbarat birimlerine giriş yapılacak, kuruluşu, fonksiyonları, örgütlenme modelleri ele alınacaktır.Üçüncü bölümünde ise bu farklı örgütlenme modellerine sahip beş ülkenin (Almanya, İngiltere, A.B.D. Belçika ve Türkiye) mali istihbarat birimlerinin etkinliği ele alınıp değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
Money laundering used to be limited to laundering of the proceeds gained from drugs, nevertheless, it has expanded its spectrum to the extent that money laundering is now utilized by terrorist organizations and organized crime groups, as well. Thus, the tranditional domestic nature of money laundering has transformed to be transcending borders which in turn, has made the problem international.As money laundering, impacts not only states economies but also publics and governments in several different aspects, therefore, combating against it requires unique expertise. Hence, governments have established Financial Intelligence Units (FIU)s in differing formats in order for them to better fight with the mentioned crime.In the first part of this study, money laundering, history of its legislation and regulation, stages of money laundering will be touched upon.In the second part, Financial Intelligence Units will be introduced and their establishment, functions and organizational models will be explained in detail.In the third part, five countries (Germany, U.S.A., U.K., Belgium and Turkey) which have different organizational models as defined and detailed in the previous chapter will be compared and evaluated in terms of efficiency and effectiveness.