Siber suçlar ve Türkiye'nin ulusal politikası
Cyber crimes and national policy of Turkey
  1. Tez No: 262245
  2. Yazar: POLATKAN AKDAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Hukuk, Kamu Yönetimi, Science and Technology, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Polis Akademisi
  10. Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güvenlik Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 222
Özet
Bilgi toplumu olabilmenin önemini kavramış ülkelerin, başta ekonomik olmak üzere pek çok bakımdan diğer ülkelerin ötesinde bir güç olma yolunda ilerlemekte olduğu, yaşanmakta olan bilgi savaşları ve siber espiyonaj faaliyetlerinden anlaşılmaktadır. Devlet veya özel sektör eliyle yürütülen kritik alt yapı sistemleri giderek bilişim teknolojilerine bağımlı hale gelmektedir. Sağlıktan ekonomiye, savunma sistemlerinden yaşamsal kaynaklara kadar pek çok alanın, internet üzerinden kontrol edilmeye başlanmasıyla birlikte, suçlular tarafından bilişim sektörüne doğru yoğun bir eğilim başlamıştır.Organize suç şebekeleri ve terörist organizasyonlarda en az devletler kadar bilişime önem vermektedirler. Özellikle 11 Eylül saldırılarının ardından fiziksel anlamda alınan savunma tedbirleri, terörizm ideolojisi ile hareket eden profesyonel düşmanları siber alana yönlendirmektedir. Siber terör eylemi diyebileceğimiz türden bir saldırı gerçek anlamda henüz gerçekleşmemişse de, terör eylemlerini destekleyen bir unsur olarak siber suç olaylarının yaşandığı, kaleme alınan raporlardan anlaşılmaktadır.Bilişim alanında etik bilince sahip bilgi toplumu hedefini sürdüren ve teknolojik imkanları vatandaşlarına hizmet olarak sunmaya çalışan ülkemizde, siber saldırı durumlarına karşı cevap verebilecek profesyonel kurumların yokluğu bir sorun olarak karşımızda durmaktadır. Saldırılara cevap vermeden öte, yapılabilecek saldırılara karşı önleyici tedbirler alma konusunda da sıkıntılar yaşanmaktadır. Özgürlükler ve bireysel mahremiyet arasındaki dengeyi koruyabilecek politikaların hayata geçirilmesi ise terörle mücadele anlayışının içinde kabul edilmelidir. Uluslararası organizasyonların belirledikleri çerçevelerin ve tavsiyelerin tüm ulusların yararına düşünülmesi ve ortak kararların alınması, sınır ve coğrafi engel tanımayan siber suçlulara yönelik atılabilecek en büyük adımdır.
Özet (Çeviri)
It emerges from the contemporary information wars and cyber intelligence efforts that the countries, which have realized the importance of transformation into information societies, are on their way to becoming a power beyond the remaining ones on many aspects. The critical infrastructure systems, whether maintained by the states or private corporations, are becoming more dependant on information technologies. As many fields, from health to economy or from defense systems to vital resources management, are being controlled via internet, the criminals are intensively inclined in information sector.The organized crime networks and terrorist organizations are committed to informatics as much as the states. Especially, the physical measures taken after the 9/11 terrorist attacks direct the professional enemies, motivated by terrorism ideology, towards cyber space. Even not a single attack, which can be regarded as a cyber attack, was recorded; some special reports make it clear that some cyber crimes in support for the terrorist attacks have been carried out.In our country, that has the ambition to create an information society with ethical consciousness and tries to satisfy the technological needs of her citizens, non-existence of a professional institution which should respond cyber attacks, is an urgent problem. Further than responding the attacks, there are some problems in taking preventive measures. The implementation of the policies which should maintain the balance between the liberties and the individual privacy should be handled in counter terrorism policies. The adoption of joint resolutions and respecting the interests of every nation in international agencies will be the most important step in countering cyber crimes.