Van Akdamar Kilisesi restorasyonunun Türkiye Ermenistan siyasi ilişkilerine etkisi
The effects of the restoration of Van Akdamar church on the political relationships between Turkey and Armenia
- Tez No: 262272
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEREF ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Uluslararası İlişkiler, Art History, International Relations
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
SSCB'nin dağılmasından sonra ortaya çıkan bağımsız Ermenistan Cumhuriyeti'nin Türkiye Cumhuriyeti ile olan ilişkileri, 1915 yılında Osmanlı devleti ve Ermenistan arasında yaşanan üzücü olaylardan dolayı oldukça sancılı bir zemin üzerine inşa edilmiştir.Ermenistan Cumhuriyeti 1991'de bağımsızlığını ilan ettiğinde bu devleti ilk tanıyanlardan biri de Türkiye Cumhuriyeti olmuştur. Ancak aynı dönemlerde Ermenistan'ın Karabağ ile Azerbaycan topraklarının %20'sini işgal etmesi ilişkilerin kesilmesine, sınır kapılarının kapanmasına neden olmuştur. 2009 yılı içerisinde Türkiye Ermenistan ilişkilerinde atılan tarihi bir adım olarak nitelendirebileceğimiz protokol ise tüm ayrıntılarıyla incelenmiştir.Tezimiz, Türkiye-Ermenistan siyasi ilişkilerinin genel yapısını göz önünde bulundurarak, Ortaçağ Ermeni sanatının en önemli eseri olarak gösterilen tarihi Van Akdamar kilisesinin restorasyonunu ve bu restorasyon sürecinin öncesi sonrasında yaşanan siyasi gelişmeleri içermektedir. Bu gelişmeler çoğunlukla siyasi alanda gerçekleşmiş olup, büyük yankılar uyandırmıştır.
Özet (Çeviri)
After the dissolution of the USSR emerged as the independent Republic of Armenia and the Republic of Turkey relations, Armenia in 1915 between the Ottoman state and experienced a particularly painful due to the distressing events was built on the ground.Republic of Armenia declared its independence in 1991, when the state became the Republic of Turkey is also one of the first diagnosis. However, in the same period % 20 of Armenia's Karabakh and occupied territories of Azerbaijan to cut off relations, have led to closure of border crossings.In 2009 a historic step taken in its relations with Armenia, Turkey considered the protocol, we can with all the details are examined.Our thesis, the political relations between Turkey and Armenia to the overall structure, consider the most important of the medieval Armenian art works shown as Van Akdamar church history and the restoration of the restoration process after the pre-political experience includes developments. These developments took place in the political arena is often a large echoing developed.