Uluslararası stratejik işbirlikleri kapsamında Erasmus programının başarısının belirlenmesine yönelik bir araştırma
International strategic alliances that a research on determining the success of socrates/erasmus program
  1. Tez No: 262271
  2. Yazar: HATİCE YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZKAN ÜNVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Karşılıklı stratejik amaçları gerçekleştirmek için iki veya daha fazla bağımsız firma tarafından gerçekleştirilen işbirliği olarak tanımlanan stratejik işbirliği, küresel rekabet koşullarında firmalar açısından giderek önem kazanmaktadır. Teknolojik gelişmelerin çok hızlı ilerlemesi, işletmelerin iç ve dış çevrelerinde ki belirsizlik ve istikrarsızlığın artmasına, pazar koşullarının hızla değişmesine, artan rekabet ve kısa süren ürün yaşam evrelerine neden olmuş ve işletmeleri iş yapmak için kullandıkları geleneksel yöntem ve stratejileri yeniden gözden geçirmeye yönlendirmiştir. Uluslararası stratejik işbirlikleri, dışa açılım, küresel rekabet avantajı oluşturma ve sürdürme baskıları ile karşı karşıya kalan işletmelerin faaliyetlerini başarılı bir şekilde yürütmeleri konusunda önemli bir organizasyon olmuştur.Stratejik işbirlikleri birlikte iş yapmanın avantajlarından yararlanmak isteyen, en az iki ayrı şirketin oluşturduğu yapılardır. İşletmelerin, yeni teknoloji veya pazarlara ulaşmak, faaliyetlerdeki riski paylaşmak, işleri çeşitlendirmek ve belirsizlikleri azaltmak gibi farklı amaçlarla oluşturdukları uluslararası stratejik işbirliklerinin sayısı ve uygulama alanları giderek artmaktadır.Son yıllarda özellikle iş alemi üniversitelerle ortak hareket etmekte ve iş aleminin ihtiyaçları doğrultusunda eğitim ve bölümler belirlenmektedir. Eğitim alanında oluşturulan stratejik işbirlikleri karşılıklı iki ülke arasında bilgi ve teknoloji değişim sinerjisi yaratmaktadır. Bu tez çalışması; stratejik işbirliği kavramını detaylı incelemek, eğitim alanında uluslararası stratejik işbirliklerinin başarısını etkileyen faktörleri ortaya koyabilmek ve bunları Türkiye'de ki Erasmus Değişim Programını uluslararası stratejik işbirliği faaliyetleri kapsamında incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Strategic alliances are agreements that two or more independent firms are intended to achieve the joint strategic purpose of these firms that global competence conditions the strategic alliances are getting more importance. Reason of technologic development increases in uncertainty and unstability of internal and external environments of enterprises, change in market conditions, intense increase in competition and short lasting product life cycles and directed the managers to review the traditional methods and strategies which they use. International strategic alliances -within the network organization structure- have started to develop as quite attractive structures for enterprises that face with the pressure of forming and sustaining global competitive advantage on implementing their operations successfully.Strategic alliance are structures that are formed by minimum two partners who are willing to benefit from the advantages of co-operating. Regarding the advantages they reveal, the number of international strategic alliances are in increase that are formed for different objectives like attaining new technologies or markets, distributing the risk, diversifying the business and reducing the uncertainties.In recently, the enterprises have especialy mutual operation with together high education and the universities are decided the program directed to necessity of them. The main reason of the strategic alliance of high education is created change of the knowledge and technologi beetwen countries. Thesis study in this context is made in order to analyze the concept of strategic alliance as detail, to reveal the factors that affect the success of strategic alliances directed to high education and to be examined these with the operations of the strategic alliances of the Erasmus Program in Turkey.