Farabi'nin Tanrı anlayışı
The concept of God in Farabi
- Tez No: 262281
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEVHER ŞULUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Felsefesi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Farabi İslam düşüncesinin en önemli filozoflarından birisidir. Farabiinin Tanrı konusundaki görüşleride önemlidir. Bu çalışma ile Farabiinin Tanrı anlayışının analizi amaçlanmıştır. Farabi felsefesinin farklılığı açık ve net olmasıdır. O kendinden önceki filozofların bazı görü?lerini benimsemiş bunları kendi kültür çevresinde yeniden yorumlamı?tır. Çalışma 3 bölümden olu?maktadır. Farabinin hayatı ve eserleri hakkında bilgi verildikten sonra birinci bölümde görü?lerinden etkilendiği filozofların Tanrı anlayı?larına değinilmi?tir. ?kinci bölümde Farabinin Tanrı anlayı?ı incelenerek Tanrının varlığı nitelikleri varlığın kaynağı olması ve varlıkların varlıklarını Tanrıdan nasıl aldıkları konuları araştırılmı?tır. Farabiye göre Tanrının bilgisi aynı zamanda onun yaratması demektir. Bu konuda Farabi alemin birinci aklın kendi kendisini ve Tanrıyı dü?ünmesi neticesinde zorunlu olarak Tanrıdan sudur ettiğini kabul eder. Üçüncü bölümde ise Tanrı ? Evren ili?kisi incelenmi?tir. Bu bölümde Farabiye göre alemin kısımları olan ay üstü dünya ile ay altı dünya ve buralarda bulunan varlıkların açıklaması yapılmaya çalı?ılmı?tır
Özet (Çeviri)
Al ? Farabi is one of the most important philosophers in the Islamic thought. Farabis views about God is important, too. In this study, the analysis of Farabis views on the God is target. The difference of philosophy of Farabi is that is being clear. He adapted some of doctrines of previous philosophers and reconstructed them in a form adaptable to his cultural environment. The study is consists of three parts. After than we have dealt with Farabis life and Works. At the first part; it was talked that philosophers the issue of God that he was influenced of their views. At the second part by studying the views of Farabii on the issue of God, the subjects like Gods exiestence, his qualities, the source of exiestence reality, and how the creatures got their exiestence from God, were searched. According to Farabis got the knowledges of God, at the sometime, it is the meaning of his creation. Farabi thinks that universe came out from God abligatorily, at the first mind thougt about himself and God. At the third part the relation of God ? Universe was examined. In this part we tried to explain Farabis view of the sub? moon earth and over-moon earth which are the parts of the universe and the creatures living there.