Fârâbi ve İbn Sînâ'nın peygamberlik anlayışı
Al-Fârâbi and Ibn Sînâ on prophecy
  1. Tez No: 489093
  2. Yazar: EMİNE TATLI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TUNA TUNAGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Peygamberlik meselesi, İslâm kelâmının ve felsefesinin ortak ilgi alanlarından birisidir. Kelâmcılar peygamberlik hakkındaki düşüncelerini nasları esas alarak ortaya koymuş ve peygamberliğe yöneltilen eleştirilere karşı savunmacı bir rol üstlenmişlerdir. Meşşâî filozoflar ise özü itibariyle naslarla uyumlu; fakat son tahlilde rasyonel bir peygamberlik anlayışı oluşturmuşlardır. Kelâmcılar açısından peygamber, kendisini diğer insanlardan ayıran önemli özelliklere sahip olan; fakat en önemlisi, Allah tarafından görevlendirilen kimsedir. Meşşâilik açısından ise, peygamber yüksek muhayyile ve akıl gücüne sahip birisidir. Onun bu özellikleri nihâî olarak Tanrı'ya ulaşan bilgilenme sürecinin temel dayanağıdır. Kaynak Tanrı'dır; lâkin görevlendirme söz konusu değildir. Bu çalışma yukarıda bahsedilen peygamberlik anlayışlarını incelemektedir. Çalışmanın ilk bölümü farklı kelâm okullarının peygamberlik anlayışlarını özetlemektedir. İkinci ve üçüncü bölümde Meşşâî filozoflar Fârâbî ve İbn Sînâ'nın görüşleri anlatılmıştır. Dördüncü ve son bölümde ise kelâm ile Meşşâî felsefenin anlayışları mukayese edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The question of prophecy is one of the common interests of Islamic theology and philosophy. The theologians have put forward their thoughts about prophecy on the basis of the Islamic dogmas and they have undertaken a defensive role against the criticism towards prophecy. As for the Mashaite philosophers, in essence, are compatible with the dogmas, but in the final analysis they formed a rational understanding of prophecy. From the point of view of the theologians, the prophet has important characteristics that distinguish him from others; but most importantly, he is the person who charged by Allah. Regarding the Mashaite philosophers, the prophet is a person with high imagination and intellect. These qualities of him are ultimately the foundation of the information process reach out to God. The source is God; however, the charging out of question. This study examines the above-mentioned prophetic understandings. The first chapter of the work summarizes the prophecies of different theological schools. In the second and third chapters, the views of the Meshafi philosophers al-Fârâbî and Ibn Sînâ are described. In the fourth and the last chapter, the understanding of Kalam and Mashaite philosophy are compared.