Ebussu'ud Efendi'nin tasavvufa ve sufilere bakışı
Sir Ebussud's opinion of mysiticism and mystics
  1. Tez No: 262282
  2. Yazar: VELİ KAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖMER FARUK ALTIPARMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tasavvuf Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Ebussu'udEfendi,16. Yüzyılın en önemli şeyhülislamnlarındandır. Onun şöhreti tüm islam alemince bilinmektedir. Biz bu çalışmamızda Ebussu'ud Efendi'nin hayatı, eserleri ve o dönemin kültür hayatı hakkında bilgiler vererek onun tasavvuf ve sufiler hakkındaki düşüncelerine yer verdik. Bunu yaparken de onun şeyhülislam olarak sufiler ve tasavvuf hakkında vermiş olduğu fetvaları göz önüne aldık. Ayrıca kendi dönemindeki sufilerle olan ilişkileri de değerlendirdik. SAonuç olarakŞeyhülislam Ebussu'ud Efendi'nin tasavvufun esaslarına karşı bir tavrı olmadığını ancak vermiş olduğu fetvalardan sufilerin uygulamalardaki hatarına karşı çıktığı anlaşıldı. Böylece Ebussu'ud Efendi bir fakih ve şeyhülislam olmasına rağmen tasavvufi yönü ağırlıklı bir kişi olarak ta karşımıza çıkmaktadır. O, tasavvufun şekilden çok ruhu üzerinde durmuş ve peygamberimizin sünnetine uygun olarak yaşama gayretinde olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Ebussud is one of the eminent Shaikhulislam of 16th century. He has been a well-known personality throught the ıslamic World. In this study, we dealt with his life, his works and the milieu in which he had lived. We also examined his views about sufism and the mystics. In our analysis, since he was a sehkhulislam of the time, we took into account his fatwas. We also tried to analyze his relationship with the sufis of his time. We reached the conclusion that he was not against the main tenets of the Sufism; however, he had criticized some sufi rituals and customs. Tough he was a jurist and seikhulislam, indeed, it seem that he had a mystical tendencies. He stresed the spiritual aspects of sufism and tried to follow the path of the Prophet