Yerel yönetimlerde katılımcı bütçeleme - Türkiye modeli -
Participatory budgeting in municipal administrations -Turkey sample -
  1. Tez No: 262294
  2. Yazar: İBRAHİM DOĞUKAN DEMİRKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL ÜLKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 220
Özet
Dünyanın birçok ülkesinde farklı biçimde uygulanan KatılımcıBütçeleme modellerinden yola çıkarak hazırlanan bu çalısmada, Türkiye içinörnek bir uygulama ortaya konmustur.Dünya'da 21. yüzyıla damgasını vuran Küresellesme ve beraberindegelen bölgesellesme, yerellesme eğilimlerinin, diğer faktörlerle birlikteyönetim anlayısları, yapılanmaları ve ilkelerinde görülen dönüsümler dikkatealınarak, yönetisim kavramı ve iyi yönetisim modelleri hakkında bilgilerverilmistir.Birinci bölümde Demokrasi ve Katılımcı Demokrasi baslığı altındademokrasinin kökeni ve demokrasi modelleri hakkında bilgiler verilerek,Katılımcı Demokraside yer alan kararlara katılma ve birlikte belirleme hakkıçerçevesinde kendine yer bulan katılımcı bütçelemeye geçilmistir.İkinci bölümde bütçe ve katılımcı bütçeleme hakkında bilgilerin yanı sıraönündeki riskler, zorluklar ve katılımcılık olgusuna yönelik elestirilere yerverildikten sonra süreçlerle ilgili bilgiler aktarılmıstır.Üçüncü bölümde, 1989 yılında Brezilya'nın Porto Alegre kentindebaslayıp bu gün farklı ülkelerde farklı biçimlerle kullanılan Katılımcı bütçeleme örnekleri incelenmis; bu kapsamda Brezilya dısında, Kanada,?sviçre, ?sveç ve Arjantin uygulamaları örnek olarak seçilmistir.Dördüncü bölümde, Türkiye'de yapılan yasal düzenlemeler vebelediyelerde uygulamaya konulan katılımcı yapılanmalara yer verilmistir.Türkiye'de yerel yönetimin geleneğinin de incelendiği çalısmada kamuyönetiminde yapılan köklü reformların nedenleri genis olarak ele alınmıstır.Ayrıca reform olarak adlandırılan yerel yönetim yasalarına rağmen KentKonseylerinin katılımcılık sorunları üzerinde durulmustur.Besinci bölümde Türkiye'de Katılımcı demokrasi ve bütçeleme örnekleribaslığı altında, hiçbir yasal ve siyasal zorunluluk ve destek yokken Fatsa'daseçilen bağımsız belediye baskanın 1979 yılında baslattığı katılımcı yönetimörneği ile Çanakkale Belediyesinin 1996 da baslattığı ve halen devamettirdiği Yerel Gündem 21 uygulaması örnek olarak sunulmustur.Altıncı Bölümde ise yedinci bölüme kaynak olması amacıyla hazırlanan anket çalısması yer almaktadır. 16 farklı göstergenin irdelendiğideğerlendirme katılımcı bütçelemeyi baslatan belediyeler için de kaynakniteliği tasıyacaktır.Yedinci bölümde ise tezin temelini olusturan ?Türkiye Modeli ? ortayakonarak bundan sonra Türkiye'de yürütülecek katılımcı bütçelememodellerine taslaklık edecek bir çalısma yapılmaya çalısılmıstır.
Özet (Çeviri)
This work has been based on participatory budgeting patterns whichare implemented distinctively in many countries, and has set out anexemplary method for Turkey.It gives an insight on the concept of governance and successfulgovernance patterns while taking account of globalization, which hadsignificant effects on the 21st century, the inclinations of territorialization andlocalization, the changes in administrative mentality,structuring and principlesalong with other factors.In the first section, information about the origin of democracy anddemocracy patterns has been provided under the title of democracy andparticipatory democracy and it includes participatory budgeting whichconsists of joining the decisions made in participatory democracy and theright to determine decisions as a whole.The second section contains information about budgeting and participatorybudgeting along with criticisms against its risks, difficulties and participationand some information about the processes.The third section contains studies of participatory budgeting patternswhich initiated in Porto Allegre, Brazil in 1989 and are being implemented invarious countries today, along with other patterns from Canada, Switzerland,Sweden and Argentina.The fourth section contains legal regulations made in Turkey andparticipatory structurings in municipalities. The work gives insight to themunicipal administration tradition in Turkey along with the reasons of radicalreforms within the public administration.The fifth section includes the title of participatory democracy andbudgeting examples in Turkey, which contains the example of theparticipatory administration initiated in 1979 by the independent mayor whowas elected in Fatsa with no legal or political obligations or supportwhatsoever, and the second example of the local agenda 21 implementationwhich was initiated by the Çanakkale municipality in 1996 and is still in effecttoday.The sixth section has a survey arranged as a source for the seventhsection. The survey which includes 16 different charts also serves as asource for municipalities seeking to initiate participatory budgeting.The seventh section introduces the“Turkey Pattern”which acts as thebase of this thesis, also intends to be a framework for future participatorybudgeting patterns in Turkey.