Migration and security: History, practice and theory
Göç ve güvenlik: Tarih, pratik ve teori
  1. Tez No: 262323
  2. Yazar: NAZLI SİNEM ASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR BİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Göç alan ülkeler 20.yy'ın sonlarına dek uluslararası göçü ekonomik gelişme için bir araç olarak gördüler. Sonraki dönemlerde, gittikçe artarak ve varsayılan tehlikeyi kontrol etme çabasıyla, göç ve güvenlik arasında ilişkilendirme kurdular. 21.yy'da uluslararası göçün önemi göç akımlarının çoğalması ve yeni şekiller almasıyla birlikte tüm dünya milletlerini etkileyecek biçimde arttı. Bu tez, göç ve güvenlik arasında bir ilişkinin varlığını önceden varsaymadan göçün bazı aktörlerin uygulamalarında güvenlikleştirilmesini tarihsel ve bağlamsal bir çerçevede incelemekte ve göçü güvenlikle ilişkilendirmenin siyasiliğini vurgulamaktadır. Birbiriyle ilişkili iki sav sunulmaktadır. İlk olarak, göçün güvenlikle ilişkilendirilmesi bağlamsal olarak gerçekleşmiştir. İkinci olarak, göçün bir güvenlik meselesi olarak tanımlanıp tanımlanmaması aktörlere (siyaset ve akademi) göre değişmektedir. Güvenliğe eleştirel bakan yaklaşımlar göçün güvenlikle ilişkilendirilmesinde devletin ve toplumsal aktörlerin rolüne işaret ederek ve sadece devletin değil bireylerin güvenliğini de vurgulayarak göç ve güvenlik konusuna bütünsel açıklamalar getirmektedirler. Güvenliğe geleneksel bakan yaklaşımlar ise devlet güvenliğini vurgulayarak göç konusunu devlete ve ulusal çıkarlara gerçek bir tehdit olarak açıklamaktadır.
Özet (Çeviri)
Receiving states viewed international migration as a means of economic development well until late 20th century. Since then policy makers around the world have increasingly associated migration to security and sought to meet this `threat? through `control?. In the 21st century, the significance of international migration increased further as migration flows increased and took on new forms affecting the world as a whole. This thesis looks at the emergence of migration as a security issue in the practices of world actors within a historical and contextual framework and highlights the politics of associating migration with security. In doing so, it does not take as pre-given a relationship between migration and security. Two interrelated arguments are made. First, migration?s association with security has been context-bound. Second, whether migration is a security issue or not changes according to actors (in the policy and scholarly worlds). Critical approaches to security, focusing on the role of state and societal actors in associating migration to security, and stressing security of not only states but also individuals, offer a fuller account of migration. Whereas objectivist approaches to security take migration as a `real? threat, and fundamentally in relation to state security and national interest.