European energy policy and Turkey's energy role: Will the accession process be affected?
Avrupa Birliği'nin enerji politikası ve Türkiye'nin enerji rolü: Üyelik süreci etkilenecek mi?
  1. Tez No: 262322
  2. Yazar: SEDA DUYGU SEVER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Uluslararası İlişkiler, Energy, International Relations
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
Enerji güvenliğine dair artan endişeler, Avrupa Birliği ülkelerini ortak politikalar geliştirmeye yönlendirmiştir. Bu bağlamda, Avrupa Birliği'nin enerji bağımlılığından kaynaklı sorunlara dair uygulayabileceği en etkin politika ülke ve güzergah bağlamında enerji kaynaklarının çeşitlendirilmesidir. Bu noktada, Türkiye'nin stratejik coğrafi pozisyonu Avrupa Birliği'ni çeşitli üreticilere bağlayacak bir enerji köprüsü konumuna sahiptir. Bu tez, Avrupa Birliği'nin ortak bir enerji politikası oluşturma çabasını ve Türkiye'nin, Avrupa'nın enerji güvenliği stratejilerindeki rolünü incelemektedir. Bu çalışma, Türkiye'nin enerji köprüsü konumunun müzakere sürecini hızlandırıp tam üyelik getireceği görüşlerinden yola çıkarak, enerjinin gerçekten üyelik için bir faktör olup olmadığını sorgulamaktadır. Hazmetme kapasitesinin ve düşük Avrupa kamuoyu desteğinin, Türkiye'nin uzayan adaylık sürecindeki etkisi göz önünde bulundurularak bu sorunun cevabı literatürdeki kaynaklara ek olarak Avrupa kamuoyunun analiz edilmesi ile araştırılmıştır. Türkiye ve Avrupa Birliği'nin resmi belgelerine, resmi istatistiklere ve yıllık Eurobarometre raporlarına dayanarak yapılan analiz, beklentilerin aksine, tam üyelik için, Türkiye'nin enerji konumunun önemli ancak tek başına yetersiz bir faktör olduğu sonucuna ulaşmaktadır.
Özet (Çeviri)
Increasing concerns for energy security urge the European Union countries to develop common energy policies. In this respect, diversification of energy suppliers and transit routes emerges as the most feasible policy for the EU to address the problems arising out of its energy dependency. At this point, Turkey?s strategic geographical position offers an energy bridge which has the potential of linking the EU with diversified suppliers. This thesis, examines European efforts to create a common energy policy and Turkey?s role in European energy security strategies. Based on the views that Turkey?s energy bridge position will accelerate the accession process and will bring full membership, this study questions whether energy can really be a factor for Turkey?s membership. Taking into consideration the impact of the absorption capacity and negative European public support on the long candidacy of Turkey, in addition to the examination of relevant literature, the answer to this question is investigated through the analysis of European public opinion. Relying on official Turkish and EU documents, official statistics and annual Eurobarometer surveys, contrary to the expectations, the analysis reaches to the conclusion that for full membership, Turkey?s energy role for Europe is an important yet insufficient factor on its own.