Strong We Make Each Other: Emma Goldman, the American aide to mujeres libres during the Spanish civil war, 1936-1939
Birbirimizi Güçlü Kılıyoruz: Emma Goldman, İspanya iç savaşında 'özgür kadınların' Amerikalı yardımcısı, 1936-1939
  1. Tez No: 262327
  2. Yazar: GÖKSU KAYMAKÇIOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EDWARD P. KOHN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu tez Amerikalı göçmen anarko-feminist Emma Goldman'ın (1869-1940) İspanya İç Savaşı sırasında İspanyol anarko-feminist grup Özgür Kadınlar [Mujeres Libres] ile olan bağlantısını kılavuzluğu ve yardımcılığı çerçevesinde ele almaktadır. Emma Goldman'ın sadece Özgür Kadınlar ile olan ilişkisini konu alan bir çalışma şimdiye kadar yapılmamıştır. Bu tezin iki amacı vardır. Birincisi, bu konudaki tarih yazıcılığını düzelterek, Özgür Kadınlar'dan ziyade, Emma Goldman'ın anarko-feminist düşünceye önderlik ettiğini göstermektir. Goldman Özgür Kadınlar'a faşizm karşıtlığı ve cinsel yönden özgürleştirme yolunda kılavuzluk etmiştir. Bu tezin ikinci amacı ise, Özgür Kadınlar ile olan dayanışması sonucunda, Goldman'ın İspanya İç Savaşı mültecileri için yaptığı propaganda ve para yardımı toplama etkinlikleriyle anarko-feminist hareketi uluslararası platforma taşımış olduğunu göstermektir.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the American immigrant anarcho-feminist Emma Goldman?s (1869-1940) affiliation with the Spanish anarcho-feminist organization Mujeres Libres [Free Women] during the Spanish Civil War both as a guide and an aide. No study devoted exclusively to Emma Goldman?s relation with Mujeres Libres has ever been published. The aim of this thesis is two-fold: firstly, it redresses the current historiography arguing that rather than Mujeres Libres, Emma Goldman pioneered the anarcho-feminist ideology. Goldman acted as a guide to Mujeres Libres in its dual committment to anti-fascist struggle and sexual emancipation. Secondly, this thesis shows that out of her solidarity with Mujeres Libres, Goldman carried the anarcho-feminist movement onto the international platform through her propaganda and fund-raising activities for the refugees of the Spanish Civil War.