Eğitim fakültesi öğrencilerinin yeni binyılın öğrencileri (OECD-New Millennium Learners) ölçütlerine göre değerlendirilmesi
Evaluation of the education faculty students according to the OECD-New Millennium Learners criteria
- Tez No: 262347
- Danışmanlar: PROF. DR. H. FERHAN ODABAŞI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 218
Özet
Bu araştırmada öğretmen adaylarının OECD kaynaklarına dayalı olarak ve alan yazından yararlanılarak ortaya konan Yeni Binyılın Öğrencisi özelliklerine sahip olma düzeyleri belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırmanın evrenini üniversitelerin eğitim fakültelerinde öğrenim gören 1. ve 4. sınıf öğretmen adayları oluşturmaktadır. Araştırma kapsamında olasılığa dayalı örnekleme yöntemlerinden küme örnekleme yöntemi ile örneklem alınmış ve araştırmanın ön denemesi Anadolu Üniversitesi ve Osmangazi Üniversitesi'nde gerçekleştirildikten sonra, Marmara Üniversitesi, Mersin Üniversitesi, Celal Bayar Üniversitesi, Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Erciyes Üniversitesi, Erzincan Üniversitesi'nde öğrenim gören öğretmen adayları ile gerçekleştirilmiştir.Çalışılan öğretmen adayı evreninde amaçlar doğrultusunda ve belli ölçütlere dayanarak oluşturulan kümelerden seçkisiz olarak 6 eğitim fakültesi seçilmiştir. Faktör analizi ve uzman kanısı yardımıyla araştırmacı tarafından geliştirilen ve bir kişisel bilgi formu ve 38 derecelendirilmiş sorudan oluşan veri toplama aracı bu fakültelerdeki birinci sınıf ve son sınıf öğrencilerine uygulanmıştır. Gönderilen anketlerde yüzde 53 dönüş oranı sağlanmıştır. İncelemeler yapıldıktan sonra kalan sağlam ve geçerli anketler 5122 adet olup, geçerli anket dönüş oranı %51 olarak gerçekleşmiştir.Öğretmen adaylarının ?Yeni Binyılın Öğrencisi? olma düzeylerini belirmeyi amaçlayan bu araştırma tekil ve ilişkisel tarama modelleri kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Veriler çözümlenirken betimsel istatistikler, iç tutarlılık testleri, varyans eşitliği testleri, t testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır.Araştırma verilerinin çözümlenmesinden sonra elde edilen sonuçlara göre;Öğretmen adaylarının, ?Yeni Binyılın Öğrencileri? özelliklerini taşıma düzeyleri;?Öğretmen adaylarının cinsiyetlerine göre,?Öğretmen adaylarının öğrenim gördükleri sınıfa (1. ve 4) göre,?Öğretmen adaylarının öğrenim gördükleri alanlara göre,?Öğretmen adaylarının öğrenim gördükleri üniversitelere göre,?Öğretmen adaylarının aile gelir düzeylerine göre farklılık göstermektedir.Öğretmen adaylarının ?Yeni Binyılın Öğrencisi? özelliklerine genelde olumlu yanıtlar verdikleri ve bu özelliklere ortalamanın üzerinde bir düzeyde sahip oldukları görülmüştür.Öğretmen adaylarının ?Alternatif Bilişsel Özellikler? alt boyutunda yüksek düzeylerde olduğu görülmüştür. YBÖ olma bakımından Öğretmen adayları YBÖ nün en çok bu alt boyutunda (ÖÖB ile beraber) olumlu görüş bildirmişlerdir.?Kültürel Sosyal Değerler? konusu en düşük puanların ortaya çıktığı başlıktır. Öğretmen adayları bu değerler bakımından çoğunlukla olumsuz bir görüntü çizmişlerdir.Öğretmen adaylarının ?Öğretme Öğrenmeden Beklentileri? bakımından cinsiyetten ve sınıftan bağımsız bir şekilde yüksek beklentiler içerisinde oldukları görülmüştür.Sonuç olarak; öğretmen adaylarının, Yeni Binyılın Öğrencisi Özelliklerini oluşturan alt boyutlardan ?Alternatif Bilişsel Özellikler? düzeyi ve ?Öğretme Öğrenmeden Beklentiler? düzeylerinin yüksek olduğu buna karşın ?Kültürel Sosyal Değerler? düzeylerinin düşük olduğu ve henüz öğretmen adayları tarafından kabul görmediği belirlenmiştir. Genel anlamda özelliklerin dağılımı değişkenlere göre incelendiğine oldukça heterojen bir görüntü ortaya çıkmıştır. Bu nedenle öğretmen adaylarının ?Yeni Binyılın Öğrencileri? özeliklerine ait düzeylerinin oldukça heterojen bir yapıda olduğu ve toplamda olumlu bir düzeyde olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The current research is aimed to investigate the ?New Millennium Learner? levels of the teacher candidates in Turkey through their viewpoints about themselves. The term ?New Millennium Learner? is used as defining the new generation people who use computers and Internet frequently in their daily life according to the OECD resources.Research population is comprised of the undergraduate students both first and fourth grades students from in the education faculties of the universities in Turkey.Stratified random sampling is used as sampling method for the research. And the participants from the six universities are selected as follows: Marmara University, Mersin University, Celal Bayar University, Abant İzzet Baysal University, Erciyes University, Erzincan University. Moreover, for pilot test of the research, participants Anadolu University and Osmangazi University are selected.A survey form with 38 items is developed after the pilot test, factor analysis and opinions of the expert. Then, this survey is applied to the teacher candidates who are first and fourth grades of the undergraduate students in education faculties in selected universities.Return rate of the survey is 53 %. After the checking the survey forms, 5122 survey form is left and finally valid return rate of the survey is 51 %.Exploratory and causal comparative techniques are carried out as the research methodology. Descriptive statistics, internal validity tests, t-tests, test of homogeneity of variance, One way ANOVA tests are used during the data analysis process.After the data analysis, the results are found as follows;Being ?New Millennium Learner? levels of teacher candidates are varied according to their gender, class, department, university and family income levels.Generally, teacher candidates respond positively to the ?New Millennium Learner? characteristics. They show these characteristics positive over the neutral level.Levels of the ?Alternative Cognitive Skills? and ?Expectancies About Teaching and Learning? of the teacher candidates are positive.The lowest scores of the survey are appeared in the ?Social Cultural Attributes? dimension. Viewpoints of the teacher candidates about ?Social Cultural Attributes? are appeared below the neutral level.The expectancies of the teacher candidates about teaching and learning are appeared in the positive level regardless of their gender and class.Finally, the teacher candidates responded to the items of dimensions ?Alternative Cognitive Skills? and ?Expectancies About Teaching-Learning? positively, but they responded to the items of the dimension ?Social Cultural Attributes? negatively.Teacher candidates in Turkey show ?New Millennium Learner? characteristics generally but they didn?t accept the social cultural values of ?New Millennium Learner? concept yet.Distribution of the ?New Millennium Learner? characteristics of the teacher candidates according to the variables appeared in a heterogeneous structure.