Why do I want to become an English teacher? developing a questionnaire
Neden İngilizce öğretmeni olmak istiyorum? anket geliştirme
  1. Tez No: 262346
  2. Yazar: GONCA SUBAŞI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZÜLAL BALPINAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 263
Özet
30 yılı aşkın süreden beri öğretmen yetiştirme alanı pek çok çalışmaya konu olmuştur, ancak yine de insanların neden öğretmenlik mesleğini seçtikleri tam olarak açıklanamamıştır. Bu durum insanların öğretmenlik mesleğini seçmelerinin nedenlerini sorgulayacak değişik bir yaklaşımın gerekli olduğu sonucunu doğurmuştur. Dolayısıyla, söz konusu çalışma İngilizce öğretmenliğinin meslek olarak seçilmesinin nedenlerini sorgulayan bir ölçme aracının geliştirilmesi üzerine temellendirilmiştir.Böyle bir ölçme aracının geliştirilmesi için öncelikli olarak öğretmen adaylarını bu mesleği tercih etmeye iten faktörlerin belirlenmesi gereklidir. Bu yüzden çalışma iki aşamada gerçekleştirilmiştir. Birinci aşamada öğretmen adaylarını İngilizce öğretmeni olmaya sevk eden nedenler ortaya çıkarılarak ölçek aracı geliştirmek için bir madde havuzu oluşturulmuştur. Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesi İngilizce Öğretmenliği bölümünde okuyan 642 öğretmen adayı çalışmanın birinci aşamasında yer almıştır. Deneklerden geçerli ve güvenilir sonuçlar elde edebilmek için listeleme, günlük tutma ve görüşme yapma gibi değişik veri toplama araçları kullanılarak meslek seçimleriyle ilgili bilgi toplanmıştır. Toplanan bu bilgiler, alanda daha önce yer alan çalışmalar ve konu uzmanlarının yaptıkları yorumlar ışığında belirli kategorilere ayrılmış ve ölçme aracında kullanılmak üzere maddelere dönüştürülmüştür. Çalışmanın ikinci aşamasında ise birinci aşamada toplanan verilerin yardımıyla anket formunda bir ölçme aracı geliştirilmiştir ve anket 800 öğretmen adayına uygulanmıştır.Öğretmen adaylarının İngilizce Öğretmeni olma sebeplerini sorgulayan anketin geçerliliği ve güvenilirliği de hesaplanmış ve sonuç olarak Türkiye'de İngilizce Öğretmenliğinin meslek olarak seçilmesinin nedenleriyle ilgili sağlıklı bir ölçme aracının geliştirildiği ortaya çıkmıştır. Çalışmanın ortaya çıkardığı bir başka önemli bulgu da eğitimcilerin genç öğretmen adaylarının bu mesleği seçme sebeplerini göz önünde bulundurmalarının onların eğitim hayatları süresince gerekli motivasyonu sağlamalarında yardımcı olacağıdır.
Özet (Çeviri)
Teacher education has been subjected to number of research studies over the last thirty years and yet we are still trying to understand why people are attracted into teaching. Such a situation suggests that we need a different approach to understand the factors leading individuals to become teachers. Therefore, the basic purpose of the present study is to develop a valid and reliable instrument measuring motivations of student teachers to enter English teacher education programs.In order to develop such an instrument, first, pre-service English teachers' career motivation needed to be determined. The study was conducted in two phases. In Phase 1, the reasons that motivate pre-service teachers to enter the ELT department were investigated in order to create an item pool that would be used to develop an instrument. A total of 642 students enrolled in the ELT department of Faculty of Education at Anadolu University participated in the first phase of the study. Their motives to become English teachers were identified through the use of various data collection procedures; listing reasons, keeping diaries and interviews to achieve triangulation. The reasons for becoming English teachers reported by the participants in Phase 1 were categorized under several categories supported by literature and the experts in the area, and then transformed into the instrument items. In Phase 2, the instrument in the form of a questionnaire was developed on the basis of the data provided in the first phase and it was administered to a different group of students numbered 800.The validity and reliability of the questionnaire was calculated and it was found out that it could be used as an instrument for measuring the career choice of teaching English in the Turkish context. The outcomes of the study also revealed that understanding the starting points of these student teachers would help the teacher trainers to motivate them during their education in the teaching career.