Sosyal bilgiler öğretiminde kavram karikatürlerinin öğrenci başarısına etkisi
The effect of the concept cartoons to the students of the social studies teaching
  1. Tez No: 262357
  2. Yazar: GÖZDE ALKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİL TOKCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu çalışmanın amacı, kavram karikatürü yönteminin ilköğretim 6. sınıf öğrencilerinin Sosyal Bilgiler dersindeki başarıları üzerindeki etkisini araştırmaktır.Araştırma öntest-sontest kontrol gruplu deneysel desen (ÖSKD) modelinde tasarlanmıştır. Araştırmaya 2009?2010 öğretim yılının güz döneminde Niğde ili merkez ili Selçuk ilköğretim okuluna devam eden 6. sınıf öğrencileri katılmıştır.Araştırmanın uygulaması 6. sınıf Sosyal Bilgiler Dersindeki ?İnsanlar, Yerler ve Çevreler? öğrenme alanının ?Yeryüzünde Yaşam? ünitesinin öğretiminde gerçekleşmiştir. Deney grubundaki öğrencilere kavram karikatürü yöntemiyle, kontrol grubundaki öğrencilere programın öngördüğü şekilde öğretim yapılmıştır. Araştırma haftada 3 saat olmak üzere 15 ders saatini kapsayan süre içerisinde gerçekleştirilmiştir.Öğrencilere program öncesinde ve sonrasında başarı testi öntest-sontest olarak uygulanmıştır. Verilerin analizi için t-testi uygulanmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) ve ITEMAN ( Item and Test Analysis program) programları ile analiz edilmiştir.Yapılan analizlerden elde edilen sonuçlar şunlardır;1. hem programa dayalı hem de kavram karikatürleriyle yapılan öğretimin 6. sınıf ?Yeryüzünde Yaşam? ünitesinde başarıyı arttırdığı söylenebilir. Ama deney grubuna uygulanan kavram karikatürleriyle destekli öğretimdeki başarı artışının (deney grubu sontest-öntest ortalama farkı =11.5) sadece programa dayalı yapılan öğretimden (kontrol grubu sontest-öntest ortalama farkı =1.93) daha fazla olduğu görülmektedir.2. Öğretim bitiminde hem deney hem de kontrol grubuna uygulanan sontest sonuçlarına göre; deney grubundaki öğrenciler kontrol grubundaki öğrencilere göre daha başarılı olmuştur. Bu sonuç bize kavram karikatürleri ile desteklenerek yapılan öğretimin geleneksel yöntemler veya sadece programa dayalı öğretime göre daha etkili olduğunu göstermektedir.Elde edilen bu sonuçlara göre sosyal bilgiler öğretiminde kavram karikatürünün kullanımına yönelik uygulamalar genişletilmeli ve farklı öğrenme alanı ve ünitelerde kavram karikatürü yöntemine yer verilmesi gerektiği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the effect of concept cartoons method on the success of 6th grade students in Social studies lessons. This study is designed as pretest-posttest control group experiental model. Sixth grade students from Selçuk primary school in centre of Niğde have been attended to the research in 2009-2010 academic year spring semester. The application of the has performed in sixth grade social studies lessons ?people, places and environments? in teaching of ?life on the earth? unit. While subject group was tought thorugh concept cartoons methods, control group was tought through coherent existing program. The research has been done in 3 hours per week, totally 15 hours teaching periods. The achievement test has been applied to the students before and after the programme as pretest-posttest. T-test has been applied to analyse the data. The data from study has been analysed with SPSS and ITEMAN programmes. Results which were obtained from analysis are as follows: it can be said ?both programme based and concept cartoons methods increased achievement in unit ?life on the earth?. However, it is obvious that the increasing of achievement in concept cartoons based teaching which is applied to subject group is more (the mean difference of posttest-pretest in subject group: =11.5) than the programme based learning (the mean difference of posttest-pretest in control group: =1.93). according to the result of posttest which is applied to both subject and control groups at the first half end of the teaching period: the student in subject group are more successful than control group students. This results shows taht concept cartoons based teaching is more effective than the traditional methods are only programme based teaching. According to the results, it can be expand the applications of concept cartoons teaching social studies and to use more concept cartoon applications in different learning domain and units.