Çalışanlarda psikolojik şiddet algısı ve kadın çalışanlar üzerine bir uygulama
- Tez No: 262358
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT TÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, İşletme, Psychology, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmanın amacı, uygulama alanına giren kurum çalışanların da ki iş performansı ile işyerinde psikolojik şiddet(mobbing) uygulamaları arasında anlamlı bir ilişkinin var olup olmadığının tespit edilmesidir.Araştırmanın evreni, Nevşehir Üniversitesi'nde görev yapan kadın akademisyenlerden oluşturmaktadır. Geliştirilen algı ölçeği 70 çalışana uygulanmıştır. Çalışanların mobbing algısını ölçmeyi amaçlayan anket 3 ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde demografik bilgiler, ikinci bölümde NAQ(Negative Acts Questionnaire) anketi üzerinden araştırmacı tarafından geliştirilen mobbing(psikolojik şiddet) algı ölçeği, üçüncü ve son bölümde ise iş stresi ve performans ölçekleri bulunmaktadır. Araştırma verileri SPSS 16 programında çözümlenmiş, faktör, regresyon ve korelasyon analizlerinden faydalanılmıştır.Araştırmanın bulgularında, Nevşehir Üniversitesi'nde görev yapan kadın akademisyenlerin genel olarak psikolojik yıldırma davranışlarına maruz kalmadıkları gözlenmiştir. Çalışanların iş stresi ve iş performanslarının psikolojik şiddet ile aralarında anlamlı bir ilişkinin bulunduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to determine whether or not there is a meaningful correlation between performance and psychological intimidation (mobbing) among the employees of the target institution.The domain of this research is the female academicians working at Nevşehir University. The `perception criterion? developed as a survey was filled in by 70 employees. The survey that aims to measure the employees? perception of mobbing is consistent of three main parts. The first part of the survey contains demographical information, second part is the `mobbing perception criterion? which is developed by the researcher, based on NAQ (Negative Acts Questionnaire), third and last part is consistent of criterions of job stress and performance. The data of the research is analyzed with SPSS 16 program. Factor, regression and correlation analysis are used.The findings of this research shows that the female academicians working at Nevşehir Univercity are not subjected to psychological intimidation (mobbing) in general. Also found that there is a meaningful correlation between performance and stress of the employees and psychological violence.