Eğitim yöneticilerinin e-okul sisteminin işleyişine ilişkin görüşleri ve memnuniyet düzeyleri (Esenyurt-Beylikdüzü ilçeleri örneği)
Elementary and High School Principles' Views about the Functioning of and Satisfaction Levels of the E-School System (Example of Esenyurt and Beylikdüzü counties)
- Tez No: 262387
- Danışmanlar: PROF. DR. SEFER ADA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışma ile Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde 2007-2008 eğitim-öğretim yılında uygulamaya konan E-Okul Yönetim Bilgi Sistemine ilişkin, eğitim yöneticilerinin kullanılabilirliğine dair görüş ve memnuniyet düzeyleri araştırılmıştır. Araştırmaya İstanbul Esenyurt ve Beylikdüzü ilçelerinde görev yapan 130 okul yöneticisi (müdür ve müdür yardımcıları) katılmıştır.Araştırmada, tüm eğitim kurumlarında uygulanması zorunlu olan ve internet üzerinden bilgi girişleri yapılan e-okul sistemine ilişkin eğitim yöneticilerinin görüş ve memnuniyetleri incelenmek üzere üç bölümden oluşan bir anket kullanılmıştır. Anketin birinci bölümünde yöneticilerin demografik bilgileri araştırılmış, ikinci bölümde e-okul sisteminin işleyişine yönelik görüşleri sorulmuş ve son bölümde ise e-okul sistemine ilişkin memnuniyet düzeyleri incelenmiştir.Yapılan çalışmanın sonucunda; yöneticilerin e-okul sisteminin güvenirliliği konusunda hala şüpheleri olduğu, öğretmenlerin sistemi yeterli düzeyde ve etkin kullanmadığını düşündükleri, velileri sistem hakkında yeterince bilgilendirmedikleri ve sistemin öğrenci devamsızlıkları sorununu çözmediğini düşündükleri bulunmuştur. Yöneticilerin e-okul sistemine ilişkin algılarında demografik özelliklerinin önemli olduğu bulunmuştur. Kadın, genç, eğitim düzeyi yüksek, müdür yardımcısı pozisyonunda olan, mesleki kıdemi ve yöneticilik tecrübesi düşük olan, görev yaptığı okulda öğretmen ve öğrenci sayısı daha az olan ve e-okul ile ilgili hizmet içi eğitim alan veya seminerlere katılan yöneticilerin e-okul sisteminden daha çok memnun oldukları bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to research school directors? (and deputy directors?) opinions and satisfaction about the usability of the `E-Okul? Management Information System which was initiated in the 2007-2008 academic year by the Ministry of National Education. 130 participants of the study had been chosen randomly from state schools that located in Esenyurt and Beylikdüzü, Istanbul.A three part questionnaire was used to investigate the study subject. In the first part of the questionnaire directors? demographic were investigated. In the second part, directors? opinions about the functioning of the e-school system were (`E-Okul?) asked. And in the last part of the questionnaire, their satisfaction level of the e-school system was investigated.As the result of the study, it was found out that school directors still have some doubts about the reliability of the e-school system and they think that the teachers are not using the system adequately and efficiently. They are reluctant to encourage parents to use the system and they do not believe that the system solved the problem of student absences. Directors? perception of the functionality of the e-school system was found to be significant according to their demographic characteristics. Female, young, highly educated, being in deputy director position, low seniority and management experience, having fewer teachers/students in his/her school and have had e-school related in-service education or seminars are more satisfied than the other school directors about the e-school system.