Dolmabahçe Sarayı'nın iç süslemelerinde kullanılan teknikler ve mekânlardaki dağılımı
Techniques used in interior ornamentation of Dolmabahçe Palace and their spatial applications
  1. Tez No: 262400
  2. Yazar: FERHAN TEKİNMİRZA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. BAHA TANMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 293
Özet
19. yüzyıldan itibaren Osmanlı Devleti'nin her alanında hız kazanan Batılılaşma hareketi, mimariye ve diğer sanat dallarına da yansımıştır. Yabancı sanatkârlar ile yurtdışında eğitim gören sanatkâr sayısının artması, teknolojik gelişmeler gibi etkenlerle beraber yapıların iç süsleme programlarında da değişim görülmeye başlanır. Tam anlamıyla Batılı tarzda yapılan Dolmabahçe Sarayı'nda da hem mimari, hem de iç süsleme programıyla bu değişikliğin devam ettiği gözlenir. Bu çalışmanın amacı, mevcut yayınların ve bilgilerin, son yıllarda yapılan restorasyon çalışmalarından elde edilen bulgularla tekrar irdelenerek, Dolmabahçe Sarayı'nın dekorasyonunda kullanılan süsleme biçimlerini, malzeme ve yapım tekniği bilgileriyle bir arada sunmaktır. Bu amaçla konuyla ilgili yayınlar ile Milli Saraylar Hazine-i Hassa Arşivi ve Başbakanlık Osmanlı Arşivi belgeleri tarandı. Örneklemeler için yerinde incelemeler yapıldı, mevcut durumları fotoğraflandı ve Dolmabahçe Sarayı Mabeyin-i Hümayun bölümünden başlayarak, belirli bazı mekânlardaki süsleme programı tanımlanmaya çalışıldı.
Özet (Çeviri)
Begining from 19th century, the Westernization which was accelerated in every area of Ottoman Empire was also reflected to architecture and other art branches. The increase in number of foreign artists and others who were educated abroad, together with factors such as technological developments, it has been started to be appeared a change in interior ornament programmes of the buildings. It is observed that this change continue with both architectural and interior ornament programme in Dolmabahçe Palace which was properly constructed in Western style. The aim of this study is to research the present publications and datas with findings which were provided by restoration workings conducted in recent years and to present ornament styles which were used in decoration of Dolmabahçe Palace together with materials and construction technique datas. To this end, the publications regarding the subject, National Palaces Hazine-i Hassa Archives and Prime Ministry Ottoman archives documents were scanned. For the samplings, in place searches were done, their present conditions were photographed and starting from Dolmabahçe Palace Mabeyn-i Humayun section, ornament programmes at some specific places were tried to be defined.