Tezkirecilik geleneği içerisinde fatin tezkiresi
Fatin efendi and his state at the biography tradition
  1. Tez No: 262401
  2. Yazar: ORHAN SARIKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAZIM YETİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 779
Özet
Bu çalışmada Davud Fatîn Efendi'nin ortaya koymuş olduğu tezkiresiyle, onun tezkirecilik geleneği içerisindeki durumu ve konumu incelenmiştir. Köklü ve sağlam bir geleneksel yapının içerisinde yetişen ve eser veren Fatîn Efendi bu yapıdan nasıl, ne oranda ve ne gibi yönlerle etkilenmiştir?Tezin ilk bölümünde başta Fatîn Efendi'nin hayatı, şairliği ve edebî şahsiyeti üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde genel olarak tezkirenin tanımı, Türk edebiyatındaki kronolojik seyri, tezkire oluşturulurken kullanılan usuller, metotlar ve Fatîn tezkiresi hakkında bilgiler verilmiştir. Üçüncü bölümde onunla aynı dönemleri incelemiş on bir tezkireyi tespit ettik; Fatîn tezkiresindeki isimlerle bu tezkirelerdeki isimlerden ortak olan isimleri bir şema hâlinde gösterdik Ortak şairlerin bazılarının gerek biyografi gerekse tenkit yönleriyle tezkirelerde işlenişini kıyasladık. Son bölümde ise Hâtimetü'l- Eş'âr'ın eski harflerden yeni harflere aktardığımız metni yer almaktadır. Sonuç bölümünde genel bir değerlendirme yapılmış, bibliyografya kısmında da yararlanılan kaynaklar sıralanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this work, we examined the biography which written by Davud Fatin Efendi and his state at the biography tradition. The questions are how, how much and what percent Fatin Efendi has been efected, who grown and has written in an old and strong tradition.In the first part, we bring out Fatin Efendi?s poetry and literary life. In the second part we gave the basic meanings of biography; the motion at the literary chronology; methods at writing biography and information about Fatin biography. You could find a diagram shared poet inventory between Fatin?s biography and eleven biography that include same poets.At the last part we gave the text: ?Hatimetü?l- Eş?ar?, that we transkript to modern Turkish from Ottoman Turkish. In the end we evaluted all of the work; and put the source at bibliografia.