Fransa'da yaşayan Türk kadın göçmenler ve entegrasyon süreci
Turkish immigrant women living in France and integrastion process
  1. Tez No: 262412
  2. Yazar: CEMRAN ANIL ÖDER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKEL MİNİBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Avrupa Birliği ülkelerinde 4 milyon üzerinde Türkiye vatandaşı yaşamaktadır ve bu nüfusun varlığı çoğunlukla 1960'lı yıllarda işgücü anlaşmasına istinaden giden işçi göçüne dayanmaktadır. Başlangıçta geçici bir süreyi kapsayan, teknik bilgi ve maddi birikim sağlama motivasyonuyla yola çıkılan göç, zamanla işçilerin ailelerini yanlarına aldırmalarıyla kalıcı hale gelmiştir. Gidilen ülkelerde göçmenler kendilerine ait bir yaşam kurmuş ve önceleri erkek ağırlıklı olan göçmen nüfus, zaman içinde aile birleşmeleriyle birlikte kadınların sayısının hızla artmasına yol açmıştır. Türkiye ile Fransa arasında 1965 yılında işgücü alımıyla başlayan göç serüveni, günümüze dek süregelmiş ancak kadınlar bu süreçte görünmeyen ve az bilinen taraf olarak kalmıştır. Halbuki son yıllarda Fransa'da gerçekleşen aile birleşmeleri ve `ithal gelin' olgusuyla Türkiye nüfusunu canlı tutan kadın göçmenler olmuştur. Bu çalışmada da ilk göçten bugüne aradan geçen kırk yıl içinde, içe kapalı addedilen bir toplumun Türkiye'den gelen kadınları ele alınacaktır. Çalışmamızda, 1970'li yılların başlarında Fransa'ya giden ilk kuşak göçmen kadınlar, onların çocukları olan genç kızlar ve günümüzde Türkiye'den Fransa'ya evlenmek üzere giden `ithal gelinler' gibi farklı kuşaklardan kadınların, Fransız toplumu içinde değişen/değişmeyen statüleri, cemaat ilişkilerindeki rolleri ve tüm bu dinamikler altında kadınların entegrasyon süreci incelenecektir.
Özet (Çeviri)
European Union countries host more than 4 millions of Turkish citizens and this population derives occasionnaly from bilateral labour accords at 1960?s between Turkey and European countries. At the beginning it was thought to be permanent for gaining with technical support and monetary accumulation, in the lenght of the time with family reunification this movement is transformed into well established. The worker migrants built up an existence there and with the family reunification women?s existence grew up in this male dominant population. The migration, begins with the labour accord signed in 1965 between Turkey and France, wear well but women stil draws up the unseen or less known part. However, it is women that generate this population by family reunification or by marriages arranged with ordered brides from Turkey. In this study the different generations of Turkish women throughout Turkish migration in France is analyzed by their social positions, their roles in Turkish community besides with integration perspective.