Kültür endüstrisi ve Türkiye'ye yansımaları
Culture industry and its reflection on Turkey
  1. Tez No: 262413
  2. Yazar: GÖKSEL GÜNAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. BURHAN BALOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada yayın, müzik, film, TV-Radyo programları, İnternet, bilgisayar oyunları, illüstrasyon dahil fotoğraf ve imajları da kapsayan yazı, resim, görüntü, ses unsurlarına dayalı kültürel ürünleri endüstriyel tekniklerle üreten ve pazarlayan günümüzün en hızlı büyüyen sektörlerinden biri olan kültür endüstrisi incelenerek; sektörün, toplumsal kültürün yapı ve işlevini nasıl değiştirdiği açıklanmaya çalışılmıştır. Bu amaçla, Kültür endüstrisinin yapısı, işleyiş mantığı ve ürettiği kültür tasvir edilmiştir.Ayrıca, kültür endüstrisinin Türkiye'deki gelişme sürecine değinilerek sosyalleşmeden boş zaman faaliyetlerine, jeo-kültürel gücünden tüketime kadar sanayi sonrası toplumlarda görülen genel eğilim ve etkilerinin Türk toplumunda da açığa çıktığı öne sürülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, culture industry which is one of the fastest growing sector that produces and markets publication, music, movies, TV and radio shows, internet, PC games, illustrations, pictures, videos including writing, drawing, images by using industrial techniques will be examined. The study tries to define how this sector changes the structure and the function of the social culture. For this reason, the structure of culture industry, its process model and its cultural product are described.In addition, by mentioning the change process of culture industry in Turkey, it is explained that general tendency and effects in the post-industrial society is also seen in Turkish Society starting from getting socialized to spare time activities and from geocultural power to consuming.