Türk Hukukunda ve uluslararası boyutu ile rüşvet suçu
Bribery in Turkish Law and international extend
  1. Tez No: 262423
  2. Yazar: SEDA IŞIK ALPTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN SOKULLU AKINCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmada 5237 sayılı yeni Türk Ceza Kanunu'nun ikinci kitabının ?Millete ve Devlete Karşı Suçlar ve Son Hükümler? başlıklı dördüncü kısmının ?Kamu İdaresinin Güvenilirliğine ve İşleyişine Karşı Suçlar? başlıklı bölümünde 252 ile 254 maddeler arasında düzenlenmiş olan rüşvet suçu dört bölümde incelenmiştir.Genel bilgiler başlıklı birinci bölümde, rüşvet suçunun YTCK'da düzenlendiği bölüm başlığı dikkate alınarak kamu idaresi kavramı açıklanmış, rüşvet kavramı tanımlanarak rüşvet suçuna yol açan nedenler incelenmiş, rüşvet suçunun tarihi gelişimi üzerinde durulmuştur.Rüşvet suçu başlıklı ikinci bölümde, rüşvet suçunun yapısı, korunan hukuki yarar, rüşvet anlaşması ve rüşvet suçunun unsurları yeni ve eski Türk Ceza Kanunu karşılaştırmalı olarak incelenmiştir.Suçun özel görünüş biçimleri - Kovuşturma usulü - Yaptırım başlıklı üçüncü bölümde, teşebbüs, içtima, iştirak durumları rüşvet alma ve verme suçları bakımından ayrı ayrı incelenmiştir. Ayrıca bölümde suçun kovuşturma usulü ve yaptırımı kavramları açıklanmıştır.Yolsuzluk ve bu bağlamda rüşvetle mücadelenin uluslararası boyutu başlıklı dördüncü bölümde ise, yolsuzluk kavramı ve yolsuzlukla mücadelede Birleşmiş Milletler (BM), Avrupa Birliği (AB), Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Teşkilatı (OECD), Dünya Bankası ve Uluslararası Şeffaflık Örgütü bünyesinde yapılan çalışmalar ve ülkemizin durumu üzerinde durulmuştur.Çalışmanın sonuç ve öneriler bölümünde ise rüşvet suçunun siyasal, ekonomik ve toplumsal yapıda yarattığı olumsuz etkiler ve rüşvetle mücadelede alınması gereken önlemler çalışmada elde edilen bulgular ışığında açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study; bribery, which was regulated in the articles between 252 and 254, in the section titled ?Crimes against Reliability and Operation of Public Administration? of the ?Crimes against the Nation and Government and Final Adjudications? titled fourth chapter in the second volume of 5237 numbered new Turkish Criminal Law, has been analyezed in four chapters.In the first chapter with the title General Information, public administration concept has been clarified ın consideration of the section in which bribery was regulated in the new Turkish Criminal Law; reasons for bribery have been analyezed by describing bribery concept and historical development of bribery has been emphasized.In the second chapter, titled Bribery, structure of bribery, protected judicial benefits, bribery agreement and elements of bribery have been analyezed.In the third chapter, titled, Particular aspects of crime - Prosecution methods ? Sanction, attempt, aggregation, participation situations have been analyezed separately with the regard of giving and accepting bribe. Furthermore, in this chapter prosecution methods of the crime and sanction concepts have been clarified.In the fourh chapter titled Corruption and in this sense the international extend of combating bribery; studies conducted in the organizations of United Nations (UN), European Union (EU), Organization for Economic Cooperation and Development (OECD), World Bank and Transparency International and situation of our country have been emphasized.In the conclusion and propositions section of the study; negative effects of bribery on the political, economic, and social structures and the precautions to be taken in combating against bribery have been tried to be explained in the light of the findings obtained in the study.