Bankacılıkta denetim ve Türkiye uygulaması
Bank audit and implementation in Turkey
  1. Tez No: 262424
  2. Yazar: ŞAFAK ŞUEKİNCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKEL MİNİBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Para Sermaye Piyasaları ve Finansal Kurumlar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 211
Özet
Ülkemizde yaşanan mali krizler sonrasında bankacılık sektörünün denetim ve gözetimi daha da önem kazanmıştır. Uluslararası bankacılık sistemlerinin güvenilirlik açısından birbirleriyle eşit standartlara sahip olmaları gereklidir. Bu nedenle günümüzde denetim ve gözetim uluslararası ekonomik işbirliğinin sürekliliği için vazgeçilmez bir koşul olmuştur. Bu çalışmanın amacı bankacılık sektöründe denetimin önemini vurgulamak ve Türkiye'de denetim ve gözetim uygulamalarını diğer ülke uygulamalarıyla birlikte değerlendirmektir.
Özet (Çeviri)
After the financial crisises that occured in our country, the auditing and supervision of banking sector had been more important. Having equal standarts among the international banking systems is necessary for credibility. Therefore at the present day, auditing and supervision became an indispensable requirement for continuity of international economic cooperation. Object of this study is to emphasize the importance of audit in banking sector and evaluate the enforcements of audit and supervision in Turkey with enforcements of other countries.