Bursa ovası ve çevresinin ziraat hayatı
Agricultural life of bursa plain and its environment
  1. Tez No: 262441
  2. Yazar: SELMA AKAY ERTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜHEYLA BALCI AKOVA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 454
Özet
Bu araştırma, Bursa Ovası ve çevresinin ziraat hayatına etki eden doğal çevre özellikleri ile beşeri coğrafya faktörlerini incelemek ve bu faktörlerin ziraat hayatına etkilerini ortaya koymak, araştırma sahasında geçmişten günümüze kadar meydana gelen değişimi ve bu değişime neden olan etkenleri coğrafi prensipler (dağılış, nedensellik, ilgi ve bağlılık) ışığında ayrıntılı bir şekilde incelemek amacıyla yapılmıştır. Bursa Ovası ve çevresinde 1970'lerde başlayan ve günümüzde de devam eden sanayileşme sürecine bağlı olarak meydana gelen plansız şehirleşme hareketleri, çalışma sahasında arazi kullanımında büyük değişikliklerin yaşanmasına, verimli tarım topraklarının yok edilmesine neden olmuş ve bu süreç günümüzde hala devam etmektedir. Bu araştırmayla, kır ve şehir alanlarının karşılaştıkları, birbirleriyle etkileşim ve rekabet içerisinde bulundukları çalışma sahasının, coğrafi potansiyelini ortaya çıkarmak, bu potansiyelin en uygun ve sürdürülebilir bir şekilde kullanılmasını sağlamak, sorunları tespit etmek ve bu sorunlara uygun çözüm önerilerini ortaya koymak hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research has been done with a view to exhibit the physical and human geographical factors affecting the agricultural life of Bursa plain and its environment and the effects of these factors on the agricultural life, to examine the change occurred in the study area from the past to the present and the factors which cause this change in detail in light of the geographical principles (dispersion, causality and dependence). Unplanned urbanization activities that took place as a result of the process of industrialization in Bursa plain and its environment, that started in 1970s and still continues at the present day, has caused significant changes in land use in the study area. With this research, it has been aimed at exhibiting the geographical potential of the study area in which rural and urban areas have interaction and competition with each other, providing this potential to be used as in the most proper and sustainable way, determining the problems and exhibiting the proper solution suggestions for these problems.