Coğrafi yönleriyle Karacabey Tarım İşletmesi
Karacabey Agriculture Establishment with its geographical aspects
- Tez No: 744898
- Danışmanlar: PROF. DR. SERHAT ZAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Ziraat, İşletme, Geography, Agriculture, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Coğrafya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
İnsan ve mekân ilişkisinin çok yoğun olduğu tarımsal faaliyetler, coğrafya biliminin çalışma alanına girmektedir. Bu biliminin temel ilke ve prensiplerine bağlı kalınarak hazırlanan bu çalışmanın amacı, Karacabey Tarım İşletmesinde (TİM) yürütülen tarımsal faaliyetlere doğal ve beşerî çevre faktörlerin etkisini ve işletmenin tarımsal potansiyelinin bulunduğu bölge ve ülke tarımına sağladığı katkıları ortaya koymaktır. Bu tez çalışması, hem nitel hem de nicel veriler kullanılarak hazırlandığı için karma desenli bir çalışmadır. Bu araştırmayla, Karacabey TİM 'in kuruluşu, potansiyeli, üretim faaliyetleri ve bu faaliyetler ile bölge ve ülkemiz tarımına olan katkısı ortaya konulmaya çalışılmıştır. Bu doğrultuda konuyla ilgili literatür incelenmiş, Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) ortamında veriler üretilmiş, farklı zamanlarda saha çalışmaları yapılarak belirlenen katılımcılar ile görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Elde edilen verilerin içerik analizleri yapılmış, tablo, grafik ve haritalarla görselleştirilmiştir. Devletin tarım faaliyetlerini düzenlemek ve geliştirmek amacıyla kurduğu tarım işletmelerinden birisi olan Karacabey TİM'in kuruluşu Osmanlı Devleti'nin ilk dönemlerine kadar uzanmaktadır. İşletme, ülkemiz tarım ve hayvancılığına önemli hizmetlerde bulunmuştur. Karacabey Ovası'nın güney kesiminde kurulmuş olan işletme; verimli tarım toprakları, su kaynakları ve elverişli iklim şartları gibi avantajlı doğal ortam şartlarına sahiptir. İşletme çevresi ülkemizin önemli tarımsal nüfusa sahip alanlarından birisidir. Entansif tarım yöntemlerinin uygulandığı Karacabey TİM geçmişte daha çok damızlık hayvan üretiminde söz sahibi iken, son yıllarda ülkemizin tohumluk buğday ve mısır üretimine de katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Agricultural activities, in which the relationship between human and space is very intense, is in the field of study of the science of geography. This study is made by adhering to this science's basic principles. This study's purpose is searching natural and human effects to agricultural activities in Karacabey Agriculture Establishment and present establishment's potential's contribution to region and our country. This thesis study is made by qualitative and quantitative data because of that this is a mixed pattern study. With this research it is aimed to present that Karacabey Agriculture Establishment's foundation, production activities and contribution to region and our country's agriculture. In this study topic's literature is reviewed. Geographic Information System (GIS) data are scanned, in different times field researches are made and meetings are done with certain attendance. The obtained data's content are analyzed and it is visualized with graphics and maps. Karacabey Agriculture Establishment is an establishment that states found to organise agricultural activities. Karacabey Agriculture Establishment's history depends on Ottoman Empire's early times. Establishment has made great serves on our country's agriculture and husbandry. It is found in Karacabey Plain's south area where has productive agricultural lands, advantageous climate conditions. With its water resources it has convenient natural environmental conditions for agricultural activities. Establishment's environment is one of the most important agricultural population in our country, Karacabey Agriculture Establishment was more of a breeding animal place but nowadays it contributes to our country's seed wheat and corn production.