Trakya'da Toptepe kültürünün tanımlanması
Defining the Toptepe Culture in Thrace
- Tez No: 262443
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Prehistorya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 225
Özet
1989 yılında yapılan Toptepe Höyüğü kurtarma kazısında, o güne dek yalnızca Alpullu Höyüğü ve kimi yüzey buluntuları ile tanınan, Doğu Trakya'nın Marmara kıyılarına özgü Son Neolitik Çağ buluntu topluluğu tabakalanmış dolgular içerisinde saptanmıştır. Toptepe buluntularının kronolojik yeri ve çevre kültürlerle ilişkisinin 1993 yılında başlanan Aşağı Pınar kazısı ile birlikte daha iyi anlaşılması mümkün olmuştur. Bu çalışmada ele alınan temel sorun Toptepe kültürü olarak adlandırdığımız buluntu topluluğunun, Toptepe evre 2-4 buluntularına dayanarak tanımının yapılması ve özellikle Aşağı Pınar yerleşmesinin 2. ve 3. tabakalarının da göz önünde bulundurularak bölgesel ve kronolojik yerinin aydınlatılmasıdır.
Özet (Çeviri)
A Late Neolithic cultural entity, exclusive to the Marmara coast of Eastern Thrace which has been known limitedly from the prehistoric mound of Alpullu and a number of surface finds was encountered in stratified deposits during the 1989 salvage excavations of Toptepe. The geographical and chronological position of Toptepe finds were better understood with Aşağı Pınar excavations, started in 1993. The main focus of this research is to establish a cultural definition based on phase 2-4 finds of Toptepe and to shed a light on the geographical and chronological position of the culture considering the layers 2 and 3 of Aşağı Pınar.