Sivas kuzeyindeki dağlık alanlarda orman kalıntıları
Trace of forest which take place in the north part of Sivas
  1. Tez No: 262444
  2. Yazar: NURAY LALE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERAL AVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada Sivas kuzeyinde yer alan sahada orman kalıntıları incelenmiştir. Çalışmanın Giriş kısmında kısaca sahanın genel özelliklerine ve daha önce yapılan çalışmalara kısaca değinilmiştir. Birinci bölümde sahadaki bitki örtüsünün yayılışını belirleyen fiziki coğrafya özellikleri konuyla ilişkisi ölçüsünde değerlendirilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde bitki örtüsünün dağılış üzerinde en önemli faktörlerden birisi olarak kabul edilebilecek insan faktörü saha için ele alınmıştır.Son bölüm ise orman alanlarının dağılışı ve başlıca orman topluluklarına ayrılmıştır. Bu bölüm içinde sahada çeşitli nedenlerle tahripten korunmuş ve bugün çoğu yerde orman koruları olarak ortaya çıkan bu topluluklar, hem İç Anadolu hem de Doğu Anadolu Bölgesi'nin, diğer yandan da Karadeniz Bölgesi'nin floristik özelliklerini yansıtan bazı bitkileri içinde barındırmaktadır. Karadeniz Bölgesi'ne ait nemli orman topluluklarının izlerini taşıyan bitkilerin başında kayın (Fagus orientalis) gelmektedir.Çalışmamızın amacına uygun olarak bu orman alanlarının tahribi üzerinde durularak insan etkisi ortaya konulmaya çalışılmıştır. Sonuç ve öneriler bölümünde ise insan etkisinin sürdüğü ve bu alanlarının korunması için gerekli önlemlerin alınması gerektiği vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, we analyze trace of forest which take place in the north part of Sivas. In the first part of research is explained the general characteristics of area and then in the following part is given some information about physical characteristics of field which we examined.In the last and final part is discussed distribution of forest area and leading forest group and also given some information about the field and plant samples which we collected for our research.Due to objective of our research, we try to illustrate destruction of forest regions and see the effections of human being on this area. In the conclusion and recommendation part is shown that there is still a big effect of human being on the forest area and highlighted to take an action plan and protect these areas immediately.