Bakkhylides'te mecaz kullanımı ve ışık-karanlık metaforunun izinde Areta, Nika, Alatheia ilişkisi
The use of tropes and relations between Areta, Nika, and Alatheia in the wake of light-darkness metaphor in Bacchylides
  1. Tez No: 262456
  2. Yazar: ERMAN GÖREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLER ÇELGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eski Çağ Dilleri ve Kültürleri, Ancient Linguistics and Cultures
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eskiçağ Dilleri ve Kültürleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yunan Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 311
Özet
Bu tezde, MÖ beşinci yüzyılda yaşamış Bakkhylides'in epinikion'ları temel alınarak, kendisi gibi Keos'lu (Ionia) bir şair olan akrabası Simonides'le edebi ilişkisi ve rakibi Thebai'lı Pindaros'la arasında görülen üslupsal ayrışma çözümlenmeye çalışılmıştır. Bu çözümlemenin yöneldiği başlıca nesneler, epinikion şiirindeki mecaz kullanımı ve bunun ışık-karanlık metaforu kapsamındaki farklı iki yüzü/görünüşü olmuştur. Yukarıda belirtilen üslupsal ayrışma özellikle Bakkhylides'in ?eksensel metaforu ve apaçık dili? ile Pindaros'un ?bol metaforlu ve örtük dili? arasında gözlemlenmektedir. Bu ayrışmadan hareketle, MÖ beşinci yüzyılda Yunan kültürünün toplumsal, ekonomik, siyasal, törel/ahlâksal koşulları ve bu koşulların kahramancı çağdan o zamana dek uğradığı dönüşüm izlenmeye, söz konusu koşulların başlıca üç ana kavrayış aracılığıyla (areta, nika ve alatheia) nasıl ortaya çıktığı açımlanmaya çalışılmıştır. Epinikion geleneği çerçevesindeki üslupsal ayrışmalarda, bu ?dönüşüm?lerin ve aristokratia ile tyrannos'un özgül bir biçimde yön verdiği kutuplaşmaların izleri sürülmüştür.
Özet (Çeviri)
This thesis, based on epinikia of Bacchylides who lived in the fifth century B.C., intended to analyze the literary relation between Bacchylides and his relative Simonides who is also a Cean (Ionia) poet, and the stylistic dissociation between Bacchylides and his Theban rival Pindar. The essential objects of this analysis were the use of tropes in the epinikion poetry and two different aspects of this use of tropes within the light-darkness metaphor. The given stylistic dissociation can especially be observed between Bacchylides? ?pivotal metaphor and obvious language? and Pindar?s ?metaphoric and obscure language.? Interwoven with this dissociation, it is aimed to observe the social, economic, political, moral/ethical conditions of Greek culture in the fifth century B.C. and transformation of these conditions which are continual since heroic epoch, and to expound how these conditions emerge by the agency of three principal notions: areta, nika, and alatheia. This ?transformation,? and the polarizations shaped specifically by aristokratia and tyrannos are traced in the context of stylistic dissociations of the epinikion tradition.