Türkiye'de çeviri bürolarında web sitesi yerelleştirmeleri ve bu süreçte bilgi teknolojilerinin kullanımı
The process of web site localization in translation bureaus in turkey and the use of information technologies
  1. Tez No: 262457
  2. Yazar: SİNEM CANIM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BETÜL PARLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mütercim-Tercümanlık, Translation and Interpretation
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çeviribilim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çeviri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 239
Özet
Bilgi teknolojilerindeki gelişmeler ve küreselleşme, başka pek çok alan gibi çeviri endüstrisi ve çeviri dünyasını da önemli ölçüde etkilemiştir. Web sitesi yerelleştirme de bu gelişmelerin etkisi ve bilgi teknolojileri ile çevirinin etkileşimiyle somut bir sonuç olarak çeviri endüstrisinde ortaya çıkan yeni dil desteği türlerinden biridir. ?Türkiye'de Çeviri Bürolarında Web Sitesi Yerelleştirmeleri ve Bu Süreçte Bilgi Teknolojilerinin Kullanımı? başlıklı bu yüksek lisans tezinin bir amacı, çeviribilim literatüründe yerelleştirme sürecinin, bu süreçte bilgi teknolojilerinin kullanımının, sürecin aktörlerinin ve aktörlerin görev kapsamlarının nasıl betimlendiğini göstermektir. Diğer amacı ise, Türkiye'de web sitesi yerelleştirme sürecinin çeviribilim literatüründe tanımlanan biçimiyle işleyip işlemediğini, çeviri bürolarıyla yapılan bir anket çalışmasının verileri ışığında tartışmaktır.
Özet (Çeviri)
Besides many other fields, globalization and the developments in the field of information technologies have affected translation industry and translation world considerably. As a concrete result of these developments and the interaction between information technologies and translation, web site localization has evolved as a new type of language support in translation industry. One of the two aims of this Master of Arts thesis titled ?The Process of Web Site Localization in Translation Bureaus in Turkey and the Use of Information Technologies? is to indicate how localization process, the use of information technologies in the process, the actors and their job definitions are described in translation studies literature. The other aim is to discuss whether or not website localization process in Turkey works in the way it is described in the literature in the light of the data from the questionnaire survey conducted within the framework of this study.