Çorum mebusu İsmet Bey'in Birinci Türkiye Büyük Millet Meclisi'ndeki faaliyetleri
The activities of İsmet Eker, who is the deputy of Çorum, in the First Turkish Grand National Assembly
  1. Tez No: 262455
  2. Yazar: MAHMUT ŞENER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEZMİ ERASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
  12. Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 329
Özet
Türk Parlamento tarihinde önemli bir yeri olan Birinci Türkiye Büyük Millet Meclisi, Türk milletini temsilen Kurtuluş Mücadelesi'ni gerçekleştirmek üzere kurulmuştur. Çok yönlü bir meclis olan Birinci TBMM, işgallere karşı verilen İstiklal Savaşı'nı yürütmekle beraber, yeni Türk Devleti'nin kuruluşuna da zemin hazırlamıştır.Osmanlı Mebusan Meclisi'nin III. ve IV. dönemlerinde mebusluk yapan İsmet Bey, Misak-ı Milli'nin ilan edildiği oturuma katılarak kabulünde etkili olmuştur. İsmet Bey, 21 Temmuz 1920'de Birinci Meclis'e katılmış ve mecliste oluşan ?Birinci Grup?ta yer almıştır.Tezimizde, İsmet Bey'in Birinci TBMM'de yapmış olduğu çalışmaları, birinci dönem gizli ve açık celse zabıtları ve dönemin kaynakları ışığında inceledik. İsmet Bey, olağanüstü şartların yaşandığı Birinci Meclis Dönemi'nde, uzmanlık alanı olan mali konularda yapmış olduğu açıklamalarla ön plana çıkmıştır. Meclisteki görüşme usulleri üzerine yaptığı değerlendirmelerden dolayı, sonraki dönemlerde arkadaşları arasında ?usul üstadı? olarak anıldığı söylenen İsmet Bey, kanun maddeleri hakkındaki konuşmalarında da, usule riayet vurgusu yapmıştır. İsmet Bey, ordunun ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için halktan alınacak vergilerde adil olunması gerektiğini söyleyerek ?Halkçı? bir anlayışa sahip olduğunu göstermiştir. Daha önce Çorum'daki memuriyeti döneminde, Vakıflar Müdürlüğü'nde ve Tapu Dairesi'nde deki çalışmaları dolayısıyla tecrübe kazanan İsmet Bey, vakıflar ve tapu işleriyle alakalı meselelerde de görüş beyan etmiştir.İsmet Bey, Birinci TBMM'de yapmış olduğu çalışmalar neticesinde, İkinci meclisin başlarında, İkinci reis vekilliğine seçilerek bu görevi icra etmiştir. Bu vazifede iken, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin resmen kurulduğu 29 Ekim 1923'deki meclis oturumunu idare ederek ön plana çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The first Turkish Grand National Assembly, which had a great importance in the history of Turkish Parliament was established representing the Turkish Nation to make the Struggle of Independence real. Being a versatile assembly, Turkish Grand National Assembly not only operated the War of Independence, but also it helped the new Turkish Nation to be established.Having been a senator in the 3rd and 4th terms of the Ottoman Senator Assembly, he joined the session which National Border idea was accepted and he was effective at its acceptance. İsmet Eker joined the first Turkish Grand National Assembly in 21 July 1920 and he took place in the first group.In our thesis, we investigated the actions of İsmet Eker in the light of secret and open sessions of first epoch and sources of that time. İsmet Eker gained importance with his explanations on financial issues, which were his expertise, in the first Turkish Grand National Assembly which was in extraordinary conditions. Because of his evaluations on the methods of discussion in trhe Assembly, it is said that İsmet Eker was called as ?the master of methods? by his friends later on and he also emphasized the obedience tomedthods while he was talking about law orders. Having showed his ?Democratic? side, he emphasized that the taxes which had to be taken from the common people to cover the needs of Turkish Army should be fair.When he was an officer in Çorum, he gained experience working in Foundation Management and Land Register Office on these issues and gave his opinion on foundations and land register concepts.At the beginnig of the Second Assembly, as a result of his actions in the First Assembly, he was elected as a secondary minister and when he was in charge, he directed the election on 29 October 1923 when the Turkish Republic was formally established.