Günümüz Türk basınında yurttaş gazeteciliğinin durumu ve uygulamalarının değerlendirilmesi
Assesing the landscape and practices of citizen journalism in nowadays Turkish press
  1. Tez No: 262486
  2. Yazar: CEREN BALEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ÖZGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Her yeni iletişim aracı ve ortamı, kendine özgü iletişim ve ileti türlerini de beraberinde getirmektedir. Bu bağlamda 20. yüzyılın sonlarına doğru, anında ve her yerde kişiler arasında kullanılmaya başlanan cep telefonları, zaman içinde konuşmanın yanı sıra mesajlaşma gibi temel iletişim gereksinimlerini karşıladıkları gibi, fotoğraf makinesi, ses kayıt cihazı, kamera, radyo vb. işlevlerini de kazanarak birer gömülü iletişim cihazına dönüşmüşlerdir. Aynı süreçte kullanılmaya başlanan internet ise, gerek kişiselerarası iletişim, gerek kitle iletişimi için uygun ortam sağlamış, gelişen teknolojisi ve hızla yayılan ağı ile en rahat ileti aktarım ortamı haline gelmiştir. Bunlara paralel olarak bilgisayar, kamera, fotoğraf makinesi gibi araçların kişisel kullanım için uygun yeni modellerinin üretilmesi ve fiyatlarının daha rahat satın alınabilir bir düzeye gelmesi sonucu, bu araçlara sahip kişilerin sayısı görece artmıştır. Artık elinde bir bilgisayarı, internet bağlantısı ve zorunlu olmamakla birlikte çokişlevli bir cep telefonu olan herkes, yayıma değer bulduğu içerikleri internet üzerinden birbirleriyle paylaşabilmekte; hatta blogların yaygınlaşması ile birlikte, kişiler istedikleri içerikleri ?kendilerine ait medya? üzerinden tüm dünyaya aktarabilmektedir.Böylesi bir dönemde, kişiler medyanın kendilerine sunduğu içeriklerden başka, kendi yaşantılarında gelişen, sokakta tanık oldukları olaylardan aktarmak istediklerini diğerlerine de sunabilmekte; böylelikle kendi gündemlerini oluşturarak gazetecilerin elinden çıkmayan bir gazetecilik faaliyetinde bulunabilmektedir. Son yıllarda dünya çapında ses getiren ? ve özellikle çokuluslu medya kuruluşlarının yayınlamaktan kaçındığı - çeşitli savaş, çatışma ve doğal afet görüntüleri, bu etkinlikler sayesinde yayımlanmış ve kişiler böylelikle bunlardan haberdar olmuştur. Gazeteci olmayan kişiler tarafından gerçekleştirilen bu gazetecilik, yurttaş gazeteciliğidir.Ülkemizde etkin biçimde kullanılmayan yurttaş gazeteciliğinin kavramsal açılımı yurtdışındakinden farklı tanımlanmaktadır. Çalışmamızda yurttaş gazeteciliği kavramının gerçek anlamı ile ortaya konulması ve ülkemizde gelişememesinin nedenlerinin irdelenmesi hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Whilst any medium brings it?s own manner of communication and message types, the cellphone brought it?s own when coming into use in the last decades of 20th century. At first only being used for talking; and then text sending, the cellphones became more than a phone, as a camera, radio, sound recorderer and so on as new features were embedded into them. At this time, internet also being revealed for the use of individual users?, with the oppournity of both interpersonal and mass communication areas and due it?s hasty improvement and dramatically widening network, it became the easiest and cheapest medium for communication purposes among all. Considering the new models of computers, cameras with affordable prices for individual use, the number of people owning these became comperatively more. With all these, nowadays anyone who has a computer, an internet access and preferably a multifunctional cellphone can disseminate any kind of news content.In recent years, some influental news all around the world came from ordinary people involved in a natural dissaster, or a witness -and sometimes victim- of a terrorist attack or war. These ordinary people taking the photographs, shooting a short video of the scene, and with broadcasting these content via their blogs are defined as citizen journalists and the activity of their?s as citizen journalism.In this dissertation, our basic aim is to define the notion accurately since there is a confusion about the meaning, and target is to determine the reasons why citizen journalism is not actually being practiced in Turkey.