Küreselleşme sürecinde devletin yeniden yapılanması: Azerbaycan örneği
Rebuilding the state in the globalization process: Azerbaijanian example
  1. Tez No: 262485
  2. Yazar: AYTEKİN MUSTAFAYEVA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT ÖZLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
XX. yüzyılda yaşanan gelişmeler, dünyada önemli değişikliklerin meydana gelmesine neden oldu. 1929 krizi, onu izleyen iki dünya savaşı ve ardından çıkan petrol krizi dünya genelinde yaşanan ekonomik bunalımın en önemli nedenleri olarak gösterilmektedir. Soğuk Savaş'ın doğurduğu kutuplaşma ise dünyada ekonomik ve siyasi tansiyonun yükselmesine sebebiyet verdi. Dünya sisteminin artık aynı düzen içersinde gelişemeyeceğinin işareti olan bu gelişmeler, küresel çapta yeni ekonomik ve siyasi politikaların gerekliliğini gündeme getirdi. Batılı kapitalist ülkeler, yıllarca egemen olan devletçi ve dışa kapalı politikaları terk ederek yeni liberal politikalara geçiş yaparken, Doğu Bloğu çöküş sürecine girdi. Berlin Duvarı'nın yıkılması ve SSCB'nin dağılmasıyla sosyalizmin çıkmaza girmesi, yeni liberal politikaların dünya çapında yayılmasını sağladı. Dinamik küreselleşmenin oluşmasının en önemli nedenleri olarak bilinen bu gelişmeler, ekonomik ve siyasi ideolojilerde de kritik değişimlere neden oldu. Özellikle, küreselleşme ve devlet ilişkileri, ekonomi ve siyasetin etkileşimi gibi konularda farklı görüşler ortaya atıldı.Küreselleşme ve devlet ilişkilerinin belirlenebilinmesi açısından bu çalışmada ilk olarak söz konusu sürecin gelişimi ve devlet üzerindeki etkilerine değinilecek, ardından Doğu Bloğu'nun çöküş süreci ve SSCB'nin dağılmasının bir sonucu olarak bağımsızlığını kazanan Azerbaycan'ın yeni ekonomik ve siyasi sisteme geçiş aşaması ve devlet yapılanması ele alınacaktır. Temel amaç, çalışmanın ana örneğini oluşturan Azerbaycan'ın küreselleşmenin taleplerine nasıl uyum sağladığının belirlenmesine yöneliktir.
Özet (Çeviri)
Developments experienced in the 20th Century caused significant developments in the world to emerge. The 1929 crisis, following the crisis two world wars and then the oil crisis are indicated as the major reasons of the economic recessions he globe suffers from currently. And the polarization having arisen from the Cold War resulted in the economic and social tension in the world rising. Those developments which are the indicators of the fact that the world system will no longer be able to progress within the same order made the necessity of global scale innovative economic and political policies a current issue. While Western capitalist countries were leaving state controlled and isolated policies which had dominated for many years and make a transition toward new liberal policies, Eastern Block reached the age of collapse. Socialism having come into a dead end upon the collapse of the Berlin War and disintegration of USSR paved the way for the new liberal policies to be disseminated in all over the world. Those developments recognized as the major reasons for the emergence of dynamic globalization caused critical changes in economic and political ideologies we well. Different views were suggested with regard to subjects such as the relations between globalization and state, interaction of economy and politics.For the purpose of determining the relations between globalization and state, in this paper initially, the development of the said period and its influences on state shall be mentioned about and then the transition period of Azerbaijan, a country which gained independence as a result of the collapse period of the Eastern Block and disintegration of USSR, into the new economic and politic system as well as its state structuring shall be dealt with. The basic purpose of this paper is to determine how Azerbaijan, i.e. the major sample of the paper was attuned to the demands of globalization.