İsrail yurttaşı Filistinliler: yurttaşlık, kimlik, siyaset 1948-2000
Palestinian citizens of Israel: Citizenship, identity, politics 1948-2000
- Tez No: 262501
- Danışmanlar: PROF. DR. FARUK SÖNMEZOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 264
Özet
Ulus devletlerin ezici çoğunluğu etnik açıdan türdeş olmaktan uzaktır. Yurttaşların ulusa aidiyet ve etnik aidiyetlerinin çakışmaması ciddi sorunlara yol açabilmektedir. İsrail'in Filistinli yurttaşları için de sorun budur. Tezimizde, İsrail'in Filistinli yurttaşlarının kimlik inşası ve İsrail devleti ile yurttaşlık üzerinden kurdukları ilişki incelenmektedir. İsrail'in resmi ideolojisi olarak Siyonizm, siyasi self-determinasyon hakkını sadece Yahudiler için tanıyıp Filistinli azınlığı siyasal karar alma süreçlerinden dışlamakta, bu durumlarını demokratik araçlarla geliştirmeye çalışmalarının önünde engel teşkil etmektedir. Buna rağmen bu azınlığın kimliğini, kurumlarını, siyasal kültürünü inşası ve 1948-2000 arası dönemdeki eşitlik arayışı tezin omurgasını oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Most of the nation states are far from being ethnically homogeneous. Belonging to the nation and a particular ethnic group usually does not overlap which leads to serious problems. That is the case with the Palestinian Citizens of Israel. In our thesis, Palestinian citizens? construction of their identity and their relationship with the state of Israel through citizenship is analyzed. Zionism as the official ideology of Israel grants the right of political self-determination to Jews only, thus excluding the Palestinian minority from political decision-making processes. As long as this is the case, Palestinians have little chance of improving their position through democratic means. Nevertheless, this minority?s construction of its identity, institutions and political culture and its quest for equality in the period between 1948-2000 forms the backbone of this thesis.