Bulgaristan'ın Avrupa Birliği'ne üyelik sürecinde siyasi partilerin tutumu
The attitude of political parties during the process of Bulgaria's membership to the European Union
  1. Tez No: 262500
  2. Yazar: NİLİFER AHMED
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İNCİ ÖZKAN KERESTECİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
AB'nin siyasi bütünleşme modelinin temelinde istikrarlı ve kurumsallaşmış bir demokrasinin var olması vazgeçilmez unsurlardan birini oluşturmaktadır. Bulgaristan için de demokratik politik sistemde siyasi partiler, bugün hala birçok ülkede olduğu gibi geniş toplum kesimleri için siyasal katılımın başlıca aracı, ya da diğer bir deyişle kolektif ifade araçları konumundadırlar. Böylece, AB üyelik hedefine 2000'li yılların başında odaklanan Bulgaristan'ın da diğer tüm alanlarında olduğu gibi siyaset arenasında da ciddi değişimler yaşanmaya başladığı gözlemlenmiştir.Siyasi partilerin, Bulgar siyaset gündemi için, yabancı politik deneyimleri kavramakta önemli enstrüman hatta bunun için temel argüman oldukları düşünülürse, post komünist geçiş süreciyle birlikte Bulgaristan'ın Avrupa tipli bir siyaset biçimi benimsediği söylenilebilir. 1989 sonrası, NATO ve AB üyelik hedeflerinin tüm siyasi partiler için başlıca gündem konusu haline gelmesi ve hatta ideolojik profillerini bu doğrultuda şekillendirmeleri gerçeği oldukça dikkat çekicidir.
Özet (Çeviri)
The fact that there is a stable and institutionalized democracy at the base of the political integration of the European Union (EU) constitutes one of the indispensable elements. For Bulgaria, as it is still in many other countries for mass community section, political parties in the democratic political system are the main means of political participation, or in other words, are a collective means of expression. Thereby, serious changes have been observed in the political arena, as in all other areas since the early 2000 when Bulgaria focused on EU membership.Considering that political parties are essential instruments, moreover, the base argument for the Bulgarian political agenda to comprehend foreign political experiences, it can be said that Bulgaria has adopted a European style politics form along with the post communist transitional period. After 1989, the fact that membership to NATO and EU became the main agenda for all the political parties, and that they shaped their ideological profiles in that direction is rather remarkable.