Süleyman Çelebi'nin Vesîletü'n-Necât adlı eseri üzerine bir söz dizimi incelemesi
Examination of composition on Süleyman Çelebi?s work named Vesiletu?n-Necat
- Tez No: 262503
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE TÖREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 356
Özet
Bu tezde, Süleyman Çelebi'nin Türk edebiyatının dinsel şiir alanındaki en beğenilen, en sevilen ve en çok okunan Vesîletü'n-Necât (Mevlid) adlı eseri söz dizimi yönünden incelenmiştir. Bu çalışma, XV. yüzyıl Türk edebiyatının kelime gruplarının ve cümle türlerinin çeşitliliğinin tespitine katkı sağlamak amacıyla yapılmıştır.Söz dizimi, cümle yapılarını ve kelime gruplarını inceleyen dil bilgisi bölümüdür. Kelime grupları ve cümleler farklı bölümlerde ele alınıp değerlendirilmiştir. Kelime grupları, hem yapılarına göre hem de kullanılışlarına göre incelenmiştir. Bunun yanında kelime gruplarının ve cümle yapılarının istatistiksel sonuçları da sonuç kısmında verilmiştir.?Cümle? bölümünde ise cümlelerin temel ve yardımcı öğeleri ayrı ayrı değerlendirilerek, bunların örnekleri verilmiştir. Ayrıca cümleler; yapılarına, anlamlarına, dizilişlerine ve yüklemin türüne göre incelenmiş ve örnekleri verilmiştir. Cümlelerin istatistiksel verileri tezin sonuç kısmında verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Vesiletu?n-Necat (Mevlid) which is Suleiman Celebi?s most loved and most read work is analyzed according to composition. This research supports and contributes to the understanding of word groups as well as sentence types of 15th - century Turkish literature.Composition is the aspect of grammar that studies sentence structures and word groups. Sentences and word groups are evaluated in detail by each section. Word groups are discussed not only according to their structures, but also according to their usage. Also, the statistical results of word groups and sentence structures are added at the conclusion.In chapter devoted to sentence structure, basics and auxiliary items of sentences are explained with examples. In addition, the sentences are examined according to their structure, contents, arrangements, and type of verb used. Examples are given along with this information. In the end of the thesis, statistical data related to sentences can be found.